Diyarbakır mitingine çağrı: Barış çığlığını yükseltmeye davet ediyoruz

  • 09:05 19 Temmuz 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da “Savaşa karşı demokratik çözüm” şiarıyla düzenleyecekleri mitingin çalışmalarına başladıklarını belirten HDP İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, “Tüm bölge ve Amed halkını özellikle de kadınları miting alanında kendi renkleriyle barış çığlığını yükseltmeye davet ediyoruz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, 22 Temmuz’da “Savaşa karşı demokratik çözüm” şiarıyla düzenleyeceği mitingin hazırlıklarına başladı. İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, kentteki demokratik kitle örgütleri ile birlikte savaş politikalarına karşı itirazlarını yükseltmek amacıyla düzenleyecekleri mitinge tüm halkı davet etti. 
 
90 yıllık Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük meselelerinden olan Kürt meselesinin çözümü ile ilgili dönem dönem çeşitli girişimler yaşandığını belirten Hülya, ivmenin yükseldiği ya da düştüğü kısmi çözümlerin yaşandığı bir süreç geçirdiklerini söyledi. Hülya, “2015’te devrilen bir masanın olması AKP-MHP bloğunun gerek HDP üzerinden gerekse tüm Kürt siyasal oluşumlarını yok sayma, ortadan kaldırma, bugüne kadar kazandığı değerleri, kazanımları yok etme gibi bir mücadele içerisine de girdi. 24 Haziran seçimleri ve 31 Mart seçimlerinde ortaya çıktı ki Kürt siyasi hareketi hala Türkiye siyasetinin en belirleyici aktörlerinden biridir ve güncelliğini koruyor” dedi. 
 
‘Kürt meselesi diyalogla çözülür’ 
 
Tüm dünyada savaşların ve silahlı mücadelelerin yaşandığını dile getiren Hülya, her defasında da meselenin masada konuşularak sonuçlandırıldığını ve bunun da her zaman orada yaşayan halkların çıkarına olduğunun altını çizdi. Hülya, “Tüm dünya deneyimleri ortaya çıkarıyor ki Kürt meselesi ancak diyalogla, yan yana gelmekle ve bu ülkede yaşayan herkesin kendini ifade etmek istediği şekilde yönetime katılmasıyla çözülür. Bu da Türkiye’nin çıkarına olacaktır. Bugün bir ekonomik kriz yaşıyorsa, sosyal anlamda bir kutuplaşma yaşanıyorsa, devleti yönetenler nefret dilini kullanıyorsa, üniversiteler bilimsel çıtada en son sırada yer alıyorsa ve bunun yanında tüm yaşanan sıkıntıların temeli Kürt meselesinin çözümsüzlüğüdür” diye konuştu.
 
‘Taleplerimizi miting alanında ifade edeceğiz’
 
Merkezi hükümetin halkın talebini görmeyip bu meseleyi defalarca denenmiş ve sonuç alınamamış olan askeri yöntemlerle çözme konusunda ısrarcı olduğunu ifade eden Hülya, “Bu anlamda Amed halkı olarak bu konuda irade beyanımızı tekrardan miting alanında haykırmak için bir araya gelerek miting başvurusu yaptık. 22 Temmuz’da İstasyon Meydanı’nda yapacağımız savaşta ısrar değil, demokratik çözüm ve barış ısrarını deklare edeceğiz. Taleplerimizi, çözüm önerilerimizi ve neler istediğimizi mitingimizde ifade edeceğiz. Biz istiyoruz ki tüm bölge halkının orada olup barışa olan özlemini, istemini ve çözüm konusundaki ısrarını oradan ifade etsin” ifadelerini kullandı. 
 
‘Barış çığlığını yükseltmeye davet ediyoruz’
 
Resmi başvuruyu geçtiğimiz Cuma günü yaptıklarını söyleyen Hülya, çalışmalara başladıklarını kaydetti. Hülya, şöyle devam etti: “Billboardlar ve el bildirileri hazırladık. İlçelerimize nasıl çalışma yürüteceğimiz üzerinden, plan ve programa ilişkin bilgilendirmeler yapıldı. Bir yandan çalışmalarımızı yürütürken bu konuda duyarlı olan tüm kesimlerin de 22 Temmuz mitingi için çaba sarf etmesini bekliyoruz. Geçtiğimiz günlerde iki çocuğumuzu mayın patlamasında kaybettik. Her defasında ifade ediyoruz ki bu savaşın kaybedeni çocuklar ve kadınlardır. Bu anlamda tüm Amed halkını özellikle de tüm kadınları miting alanında kendi renkleriyle barış çığlığını yükseltmeye davet ediyoruz.”