Efrîn’de yine siviller kaçırıldı

  • 12:15 19 Temmuz 2019
  • Güncel
EFRÎN- Türkiye destekli ÖSO’nun denetiminde olan Efrîn’de 5’i kadın 6 kişi daha alıkonuldu. Kaçırılan sivillerin akıbetleri bilinmiyor.  
 
Türkiye ve desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) denetiminde olan Efrîn’de bir grup sivilin daha kaçırıldığı öğrenildi. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre 15 Temmuz günü Efrîn’in Şera ilçesinde yaşayan Eyşe Evdo ve Nîran Hesen isimli kadınlar ÖSO’ya bağlı bir grup tarafından kaçırıldı.Eyşe ve Nîran’ın Bilbilê ilçesine bağlı Şêxorzê köyünden oldukları öğrenildi. Kadınların nereye götürüldükleri ve akıbetleri hakkında ise herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.  
 
Yine dün de Efrîn’in girişinde bulunan Tirindê mahallesinde yaşayan 3’ü kadın 4 kişi kaçırıldı. Şêrewa ilçesine bağlı Kurzêle köyünden olan Roşîn Osman Hemo, Newroz Semîre Mahmud, Ofa Semîre  Mahmud ve İbrahim Abdulrihman Osman isimli sivillerin de nereye götürüldükleri öğrenilemedi. 
 
12 kişi daha kaçırılmıştı
 
Efrîn’de geçtiğimiz günlerde de 8’i kadın 12 kişi Siqur Al Şam çete grubu tarafından kaçırılmış, aileleri ise ölüm ile tehdit edilmişti. Kaçırılan 12 kişinin akıbetleri hakkında henüz bir bilgi edinilmiş değil.  
 
Siviller fidye ile serbest bırakılıyor
 
Efrîn’de çete grupları tarafından işkence edilerek kaçırılan siviller ailelerinden alınan fidye ile kimi zaman serbest bırakılıyor, kimi zaman ise aylarca bilinmeyen bir yerde alıkonuluyor. Alıkonulan siviller insanlık dışı uygulama ve işkencelere maruz kalıyor.