Cinsiyetçi ‘kadın üniversitesi’ projesine karşı imza kampanyası

  • 09:03 20 Temmuz 2019
  • Güncel
Melike Aydın 
 
İZMİR - Cumhurbaşkanı’nın kadın üniversitesi projesine karşı Cumhuriyet Kadınları Derneği, imza kampanyası başlatırken, İzmir İl Başkanı Zuhal Of, bunun Anayasaya aykırı olduğunu ve projenin hayata geçirilmesi halinde hukuk mücadelesi vereceklerini belirtti. 
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın G20  Zirvesi için gittiği Japonya gezisi sırasında etkilendiği kadın üniversiteleri ile ilgili Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı'na çalışma yapmaları yönünde talimat vermesine tepkiler devam ediyor. Cumhuriyet Kadınları Derneği, talimata karşı imza kampanyası başlattı. İmza kampanyası, Türkiye genelinde Yüksek Öğretim Kurumu’na (YÖK) gönderilmek üzere 25 Temmuz’a kadar sürecek. İmza kampanyası derneğin İzmir şubesinde ve her gün 17.00 ve 19.00 saatleri arasında Konak Meydanı yaya üst geçidi ile Metro çıkışında stantlarda devam edecek. 
 
Cumhuriyet Kadınları Derneği İzmir Şube Başkanı Zuhal Of, kadın üniversitesinin cinsiyet eşitsizliğini besleyerek Anayasanın eşitlik ilkesini çiğnediğini belirterek, projenin hayata geçmemesi için bütün hukuki yollara başvuracaklarını beyan etti.
 
‘Türkiye’nin kadın üniversitelerine hiçbir zaman ihtiyacı olmadı’
 
Zuhal, Türkiye’nin birçok sorunu varken Cumhurbaşkanı’nın G-20 Zirvesi’nin yapıldığı Japonya dönüşü YÖK’e verdiği kadın üniversiteleri açma talimatının yersiz olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin kadın üniversitelerine hiçbir zaman ihtiyacı olmadığını vurgulayan Zuhal, üniversitelerin ülkelerin geleceğini ve teknolojisini planladığını kaydetti. Zuhal, “Okullarımızın spor alanı, teknik alanlar gibi eksiklikleri varken yersizdir. Okulda tevhid-i tedrisat (eğitim öğretimde birlik) kaldırılmak isteniyor. Pembe otobüs uygulaması getirmek, kız erkek merdivenlerini ayırmak istediler bunlar tutmayınca bu sefer üniversiteleri ayırmak istiyorlar. Ama bu bizim toplumumuzun yapısına uygun değildir” diye konuştu.  
 
‘Kadının alanı daraltılmak isteniyor’
 
Üniversitelerin ülkenin geleceğini planlamak adına bilim ürettiğini söyleyen Zuhal, kadın üniversitelerinin bilime aykırı olduğunun altını çizdi. Zuhal, “Tıp fakültesinden mezun olan bir kadın doktor sadece kadın hastanelerinde mi çalışacak? Kadına aslında zincir vuruluyor, alanı daraltılıyor. Japonya’da kadın üniversitelerinin tek bir başarı öyküsü yok. Oysa bizde birçok kadının başarı öyküsü vardır. Üniversitelerin, okulların özendiğimiz şeylerin başarı öyküsü varsa iyiler örnek alınır” ifadelerini kullandı.  
 
‘Anayasanın eşitlik ilkesi çiğnendiği için dava açılacak’
 
Halihazırda birçok üniversite bünyesinde bulunan kadın araştırmaları merkezilerinin kadın sorunlarını araştırdığını, kadın üniversitelerinin ise kadınların sorununa çözüm getirmeyeceğini dile getiren Zuhal, şöyle devam etti: “Bu toplumsal cinsiyet eşitsizliğine neden oluyor ve Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Yani Anayasa çiğneniyor burada. Kitle örgütlerine destek çağrısı yaptık ve bir gün içinde 50’nin üzerinde destek geldi. Üniversitede okuyan okumayan herkes duyunca tepki verdi. YÖK’ün bunun mümkün olamayacağını kesinlikle bildireceğine inanıyorum. Toplumun bu tepkisine rağmen geri çekmezlerse yasal haklarımız da var, genel merkezimiz dava açacak ve mücadelemizi vereceğiz.”