Bismil’de sosyal belediye devrede: Seçilmişlerin görevi halka hizmet

  • 09:04 20 Temmuz 2019
  • Siyaset
Rengin Azizoğlu
 
DİYARBAKIR - Bismil Belediye Eşbaşkanı Gülşen Özer, kayyımın ilçede yarattığı tahribatların izini silmek için çalıştıklarını belirterek, “Projelerimizin hem karar hem de hayata geçirme aşamasında halkla birlikte hareket ediyoruz. Tüm kadın arkadaşlarımızı da bizimle beraber çalışmaya davet ediyoruz” dedi.
 
İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır’ın Demokratik Bölgeler Partili (DBP) Bismil Belediye Eşbaşkanları Cemile Eminoğlu ve Resul Sarı’nın görevden alınmasının ardından 4 Şubat 2017 tarihinde kayyım atandı. 31 Mart Yerel Seçimleri’nde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bismil Belediye eşbaşkan adayları Gülşen Özer ve Orhan Ayaza, yüzde 72 oyla seçilerek atanan kayyımı geri gönderdi. Seçildikleri günden bu yana çalışmalarına hız kesmeden devam eden eşbaşkanların önümüzdeki süreçte de hayata geçirilme üzere projeleri hazır. Eşbaşkanlardan Gülşen Özer, hem sürdürülen çalışmaları hem de üzerinde çalıştıkları projeleri ile ilgili konuştu. 
 
‘Kapatılan kurumları zamanla işlevsel hale getireceğiz’
 
Belediyeciliğin halk anlamına geldiğini belirten Gülşen, belediyenin görevinin halka hizmet olduğunu vurguladı. Gülşen, “Bizim de hizmetlerimiz sürüyor. Parklarımızı elden geçirdik. Bakımlarını yaptık. Kadınların Bismil’de gece gündüz gezebilmeleri için ilçenin temizliği ve aydınlatmasını düzenledik. Kadınlar dışarı çıktıklarında, parklara gittiklerinde ışıklandırma olmazsa kaygıları artar. Daha güvenli olmaları için elimizden geldiği kadar çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yolların yapımına başladık. İlçe yolları, köy yolları başta olmak üzere her ekibimiz çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. DEDAŞ çalışmalarını ve doğalgaz çalışmalarını bitirdik. Şimdi de yolları bitirmeye çalışıyoruz. Bu çalışmalar yeterli değil tabi ki ama sürdüreceğiz. Şu an bir belediye binamız olmadığı için biz yine kadınlara sığındık. Jin Kadın Kültür Merkezi’ni belediye binası olarak kullanıyoruz. Ya onlara bir yer ayarlayacağız ya da kendimize bir yer ayarlayıp kendi merkezlerini onlara teslim edeceğiz. Tüm kapatılan kurumları zamanla işlevsel hale getireceğiz” diye konuştu.
 
‘Ürünler arttıkça pazar arayışına gireceğiz’
 
Başlattıkları kadın özgün çalışmalarına değinen Gülşen, Bismil’in bir bağı ve 100 dönümlük bir arazisinin olduğunu belirtti. Şu an kadınların orada çalışıp üretim yaptığını aktaran Gülşen, isteyen tüm kadınların gelip burada çalışabildiğini ifade etti. Gülşen, “Komünal ekonomi gibi düşündük. Bu çalışmayı kooperatifleştirme amacımız var. Yerimizi tuttuk kooperatifleşmenin tüzüğünü ve alt yapısını hazırlıyoruz. Bağın, bahçenin ekimini, bakımını, sürümünü tamamladık sayılır. Orada yaptığımız satışlarla oranın sirkülasyonunu yapıyoruz. Kadın arkadaşlarımız, topladıkları yaprakları satarak şitilleri almaya başladılar. Kendi ekonomilerini kendileri çevirmek istiyorlar ve bizler de elimizden geldiği kadar bu arkadaşlara destek çıkmaya çalışıyoruz. Ürünler arttıkça biz pazar arayışına gireceğiz. Kadın arkadaşlarımızı yönlendirip öncülük edeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
Kadın Sokağı projesi 
 
İleriki süreçlerde bir “Kadın Sokağı” açmayı hedeflediklerini belirten Gülşen, bu proje üzerine yoğunlaşma sürecinde olduklarını belirtti. Gülşen, “Kuracağımız ‘Kadın Sokağı’nın içerisinde kadının rengi olacak. O sokakta kadının eğitiminden sağlığına kadar her şey bulunacak. Kadınların kendini özgürce ifade edebileceği bir mekan yaratacağız. Yalnızca ismini kadın sokağı yapmayacağız, kadın çalışmalarını da oradan yürüteceğiz. Kadınlar o sokakta toplanıp kendi sorunlarını ve isteklerini dile getirebilecekler. O sokakta eğlenip, ürettiklerini o sokakta satışa sunabilecekler. Tüm bunları adım adım işlemeye çalışıyoruz. Görevimizin sonuna kadar kadınlar için proje üretip hayata geçirmeye çalışacağız” dedi. 
 
‘Halkla birlikte hareket ediyoruz’
 
Çalışmalar için belediyenin tüm imkanlarını zorladıklarını dile getiren Gülşen, şöyle devam etti: “Belediyenin bu kadar borcu olmasaydı, kayyımlar ilçeye biraz hizmet götürseydi bu kadar zorlanmazdık. Hem yükümüz hafiflerdi hem de borcumuz olmadığı için kendi çalışmamızı daha rahat yürütebilirdik. Ama şu anda hem bütçenin kısıtlığı hem de kayyımın çalışmaması sonucu tüm yük boynumuzda kaldı ve zorlanıyoruz. Ancak biz tüm bu zorlukları bilerek bunlarla başa çıkmak için aday olduk ve seçildik. Bismil halkı çok duyarlı. Seçildiğimiz günden bugüne çalışmalarda aktif katılım göstermek için talepte bulunuyorlar. Bizler de projelerimizin hem karar hem de hayata geçirme aşamasında Bismil halkıyla birlikte hareket ediyoruz. Tüm kadın arkadaşlarımızı da duyarlı olmaya ve bizimle beraber çalışmaya davet ediyoruz.”