‘Sağlıklı bir toplum için sokak hayvanlarına karşı da duyarlı olmak gerekiyor’

  • 09:05 20 Temmuz 2019
  • Ekoloji
Zeynep Durgut 
 
KARS - Can Dostlar Hayvan Koruma Derneği Başkanı Berivan Buğan, tüm Kars halkını ve kurumları sokak hayvanları konusunda duyarlı olmaya çağırarak, “Bu bir an önce çözülmesi gereken acil bir sorun. Toplumun sağlıklı yaşayabilmesi için sokak hayvanları ile ilgili problemin ivedilikle çözülmesi gerekiyor” dedi. 
 
Türkiye’de bugüne kadar birçok sokak hayvanı şiddetle karşı karşıya kaldı. Bunu yapanlar ise cezasız kaldı. Can Dostları Hayvan Koruma Derneği Başkanı Berivan Buğan, sokaklarda kaderleriyle baş başa bırakılan engelli sokak hayvanlarının barınma, bakım ve beslenmeleri için toplumsal bir duyarlılık olması gerektiğini belirterek, şiddet uygulayanların ise kesinlikle cezalandırılması gerektiğini vurguladı. 
 
‘Kars’ta bilinçlendirme eğitimlerini vermek istiyoruz’
 
Dernek olarak iki yıldır sokak hayvanlarının tedavilerini ve barınmalarını üstlendiklerini aktaran Berivan, “Tıp fakültesindeki hocalarımız tedaviye muhtaç hayvanların iyileşmesi için tüm masraf ve bakımlarını üstleniyorlar. Sahiplendirmeler yapıyoruz. Bunun için 15 tane engelli köpeğimiz var. Onlarla ilgileniyoruz. Belediye ile görüşmelerimiz devam ediyor. Kars’ta daha sağlıklı bir toplulukla yaşayabilmek adına sokak hayvanları ile ilgili sorunların çözülmesi için çözüm önerilerini her zaman dile getiriyoruz. İnsanları bilinçlendirme adına eğitim kurumlarında da eğitimler vermek istiyoruz. Yine farkındalık yaratabilmek adına konserler, tiyatrolar ve sergiler, bu tarz gösterimlerde bulunmak istiyoruz. İki hafta önce bir konserimiz oldu, barınak ve engelli hayvan yaşam merkezi ile ilgili. Üç günlük çok kısa bir süremiz vardı. Bu kısa sürede belli bir miktar para toplandı ama giderlerimizde fazla olduğu için ancak barınak ile ilgili ilaç alma kısmına yardımcı olabildik. Barınağın hala ciddi anlamda inşaatı ile ilgili eksikliklerin giderilmesi gerekiyor” dedi. 
 
‘Sokak hayvanlarının tedavi edilmeleri gerekiyor’
 
Hem Kars halkının hem de kurumların ciddi anlamda bir çalışma başlatması gerektiğini ifade eden Berivan, dernek olarak her şeyi yapmaya hazır olduklarının altını çizdi. Herkesin sadece şikayet ettiğini ancak çözüm için harekete geçilmesi gerektiğini kaydeden Berivan, “Sokak hayvanlarını korumak için toplumsal bir duyarlılığa ihtiyaç var. Sadece sokak hayvanları rahat olsun tedavileri yapılsın değil, insanların da sağlıklı bir ortamda yaşayabilmeleri adına sokak hayvanlarının tedavi edilmeleri, ıslah edilmeleri ve kısırlaştırmaları gerekiyor. Bu anlamda da çalışmaların ivedilikle yapılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Şiddet kesinlikle suç olarak görülmeli’ 
 
Sokak hayvanları korumak adına 5199 sayılı kanunun varlığını hatırlatan Berivan, “Bu yasalar yetkili merciler tarafından uygulansa Türkiye’de sokak hayvanları sorunu kalamayacak. Tek eksiklik hayvana uygulanan şiddetin suç sayılmıyor olmasıdır. Dünyanın birçok ülkesinde kabul görülen bir gerçek var o da hayvana şiddet uygulayan insan daha sonra insana da şiddet uyguluyor. Birçok katil ve cinsel istismar suçlusunun geçmişlerine baktığımız zaman bunu öncellikle hayvanlarla başladığını görebiliyoruz. Hayvana uygulanan şiddetin de kesinlikle ve kesinlikle suç olarak görülmesi gerekir” dedi. 
 
Herkesi sokak hayvanlarına karşı duyarlı olmaya çağıran Berivan, şöyle dedi: “Bu gerçekten hepimizin problemi. Bir an önce çözülmesi gereken acil bir sorun. Toplumun sağlıklı yaşayabilmesi için sokak hayvanları ile ilgili problemin ivedilikle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Bütün Karslıların, kamu kuruluşlarının desteğini bekliyoruz.”