Ankara ve İstanbul’da Suruç anmasına saldırı

  • 19:45 20 Temmuz 2019
  • Güncel
İSTANBUL / ANKARA - Suruç Katliamı’nın 4’üncü yıl dönümünde Ankara ve İstanbul’da yapılmak istenen anmaya polisler saldırdı. İstanbul’da gerçekleşen saldırı sırasında HDP Milletvekili Murat Çepni ile HDK Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Sedat Şenoğlu'nu darp edildi.
 
DAİŞ’in 20 Temmuz 2015 tarihinde, Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi bahçesinde toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine yönelik gerçekleştirdiği katliamın 4’üncü yıldönümünde İstanbul Kadıköy’de yapılmak istenen yürüyüş polis saldırısına sahne oldu. Suruç Aileleri’nin adalet talebiyle Halitağa Parkı’nda her ay yaptığı oturma eylemi sonrası kitle, Kadıköy Süreyya Operası önünde yapılacak açıklama için yürüyüşe geçti.
 
Ancak kitlenin önü polis barikatıyla kesilip, müdahalede bulunuldu. Yapılan saldırıda yürüyüş kolunun önünde bulunan HDP Milletvekilleri Murat Çepni ve Gülistan Kılıç Koçyiğit ile birlikte HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu polislerce şiddete maruz bırakıldı. 
 
Ankara
 
Katliamın 4. yıl dönümüne ilişkin gençlik örgütlerinin Sakarya Caddesi’nde yapmak istediği anmaya polis saldırdı. Anmanın gerçekleşeceği alanda barikatlarla sarılırken, çevik kuvvet ise anmanın olacağı yerde toplanan kitlenin etrafını sardı. Alanda toplanan kitlenin dağılması için anons geçen polis, biber gazı kullanarak kitleye dağıtmaya çalıştı. Alandan dağılmayan kitle “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganları attı.
 
Kitlenin dağılmaması üzerine polis kitleye sert müdahalede bulundu. Müdahale sırasında 8 gençlik örgüt üyesi gözaltına alındı. Ara sokaklara dağılan kitle “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganları atmaya devam ediyor.