’33 düş yolcusunun idealleri ve hayalleri yaşamaya devam ediyor’

  • 20:18 20 Temmuz 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Suruç Katliamı’nın 4. yılı nedeniyle yapılan açıklamada konuşan ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, “33 düş yolcusunun idealleri, hayalleri yaşamaya devam ediyor. Hayallerini geleceğe taşımak için 3. yolumuz, Kadın Özgürlük Hareketi’miz, Rojava Devrimi var. Dünya halklarının artık bir umudu var” dedi. 
 
Urfa’nın Suruç ilçesinde, 20 Temmuz 2015’te DAİŞ’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda 33 gencin yaşamını yitirdiği 100’ü aşkın kişinin ise yaralandığı Suruç katliamın bugün 4. yıl dönümü. Katliamın yıl dönümü dolayısıyla Ofis AZC Plaza önünde yapılmak istenen açıklamaya izin verilmedi. Bunun üzerine kitle yürüyüş ile Sanat Sokağı’na geçti. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekilleri Saliha Aydeniz, Musa Farisoğulları, Semra Güzel, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Diyarbakır İl Örgütü, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç gazileri ve Gençlik Örgütleri katıldı.
 
‘4 yıldı adalet arıyoruz’
 
Açıklama öncesi “Suruç’un hesabı sorulacak”, “Suruç’u unutma, unutturma”, “Bize gücünüz yetmez, biz kazanacağız” ve “Suruç için adalet herkes için adalet” sloganları atıldı. Ardından Suruç Aileleri İnisiyatifi adına konuşan Suruç Gazisi Erkan Keskin, “Dört yıldır Amed’den Kızıltepe’ye, Muş’tan Van’a, Yüksekova’dan Suruç’a adalet arıyoruz. Karadeniz’den Akdeniz’e; İstanbul Halitağa’dan Urfa Hilvan’a adalet istiyoruz” diyerek faillerin yargılanmasını istedi. 
 
‘Adalet haykırışımızı büyüteceğiz’
 
4 yıldır Suruç Aileleri öncülüğünde bir adalet mücadelesi yürütüldüğünün altını çizen Erkan, “Katliamı yapanlar kadar onları destekleyenler, katliamı önlemeyenler hak ettikleri cezayı bulsunlar ve toplumsal vicdan da olduğu gibi hukuk önünde de mahkum olsunlar diye adalet arıyoruz 4 yıldır. Katliamları önlemeyen, adalet arayışının önüne hukuki ve politik olarak engeller çıkartan siyasi iktidara karşı birleşik adalet mücadelesini yükselterek karşı durabiliriz. Tüm sorumluların yargılanması için mahkemelerde de, sokaklarda da ve hayatın her alanın adalet haykırışımızı büyüteceğiz. Katliamları unutmayacağız, unutturmayacağız. Hiçbir düş yarım kalmayacak, kalplerimiz adalet için atsın” diye vurguladı. 
 
‘Meclis araştırmasını reddedenler faillerin kim olduğunu biliyor’
 
Suruç katliamı üzerinden 4 yıl geçtiğini belirten Saliha Aydeniz, “Değişen hiçbir şey yok. 20 Temmuz’a gelmeden önce 5 Nisan 2015’te Sayın Abdullah Öcalan üzerinde tecridin uygulanmasıyla savaş hukukunun, katliamcı faşist güruhun devreye girdiği tarihtir. Yaşanan katliamların Mecliste araştırılmasını reddedenler faillerin kim olduğunu biliyor ve koruyorlardı. Kobaneli çocuklara umut olmak için yola çıkmış arkadaşların kalbinde bomba patlamışsa, biz de biliyoruz ki oyuncak götürmek istedikleri çocuklar bugün büyüdüler ve Kobane’nin inşasını gerçekleştirdiler. Rojava Devrimi bütün dünyaya bir umut oldu ve SGDF’li gençlerin oradaki çocuklara umut olma yolculuğunun da bir parçasıydı. Oyuncaklarıyla Kobaneye gitmek isteyen yoldaşları anıyorum” dedi. 
 
‘Dünya halklarının bir umudu var’
 
Beycan Taşkıran da konuşmasına yaşamını yitirenleri anarak başladı. Amed Katliamı’nı, Roboski’yi, Ankara’yı unutmadıklarını ve unutmayacaklarını söyleyen Beycan, “Çünkü mücadele eden gençler gelenekten geleceğe yürüyen bir tarihin yapıcılarıydılar. Denizlerden İbrahimlere, Mahirlere Türk halkı ile Kürt halkının özgürlük mücadelesini, eşitlik mücadelesini rehber edinmiş, Gezi’den Kobanê’ye yürüyen bir geleneğin devamcılarıydılar. Aynı anda özgür topraklarda, özgür bir halkla özgürlüğü, devrimi inşa etmeye gittiler” sözlerine yer verdi. Devrime saldıran IŞİD’in Rojava’da yenildiğine vurgu yapan Beycan, “Rojava ve Suriye’de tarumar edildi. Onun iş birlikçileri de yenilmiş oldu ve direnenler, mücadele edenler, 33 düş yolcusunun idealleri, hayalleri yaşamaya devam ediyor. Hayallerini geleceğe taşımak için 3. yolumuz var, Kadın Özgürlük Hareketi’miz var, Rojava Devrimi var. Dünya halklarının artık bir umudu var” diye kaydetti. 
 
Açıklama alkış ve sloganlarla sona erdi.