Bağlar’daki ev baskınında infaz şüphesi

  • 13:12 21 Temmuz 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Bağlar’da dün akşam saatlerinde yapılan ev baskınında görgü tanıkları, yaşamını yitiren Mücahit Yılmaz’ın cenazesinin yanında herhangi bir silah görmediklerini belirtti. Çatışma olarak ajanslara servis edilen olayın yaşandığı evde ise dışarından evin içine gelen herhangi bir kurşun izine rastlanmaması akıllara infaz şüphesini getirdi.
 
Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Karacadağ Caddesi 902'nci Sokakta bulunan evin 3'üncü katı 6 numaralı dairesine, dün akşam saatlerinde yapılan ihbar sonucu özel harekeat polisleri tarafından baskın düzenlendi. Operasyon sırasında çıkan çatışmada, bir kişinin yaşamını yitirdiği ve bir özel harekat polisinin ise yaralandığı bildirildi. Operasyon yapılan evde oturan Ahmet Yoldaş ve Birsen Yoldaş ise  gözaltına alındı.Çatışma olarak ajasnlara servis edilen olayın yaşandığı evde ise dışarından evin içine gelen herhangi bir kurşun izine rastlanmaması akıllara infaz şüphesini getirdi.
 
İçeride herhangi bir kovana rastlanmadı
 
Olayın yaşandığı evde kapının kırılmadığı ve eşyaların dağıtılmış olduğu görülürken, çatışmanın yaşandığı iddia edilen balkonda da yoğun kan izlerinin durduğu gözlendi. Evin duvarlarında seken kurşunların izlerinin durduğu da görüldü. Ancak ev içerisinde ve balkonda herhangi bir kovana rastlanmadı. Mutfak dolabında seken kurşun izleri ise işaretlenerek 24 ve 25 olarak numaralandırıldı. Balkonda yaşandığı iddia edilen çatışmaya karşın, balkon camının sağlam olduğu ve balkon duvarında dışarıdan gelen herhangi bir kurşun izine raslanmaması akılllara infaz şüphesini getirdi.
 
‘Olay yerinde silah görmedim’
 
Olayın tanıkları ise yaşamını yitiren Mücahit Yılmaz’ın cenazesinin yanında herhangi bir silahın bulunmadığını iddia etti. Tanıklar, “Gece sabaha karşı ilk önce benim evimi bastılar. İçeri girerek beni darp ettiler. Darp edildiğim sırada silah sesi duymadım. Darp ettikten sonra beni yere yatırıp kafamı kaldırmamamı söylediler. O sırada kurşun seslerini duydum. Sesler kesildikten sonra beni olayın yaşandığı yere götürerek yaşamını yitiren kişiyi tanıyıp tanımadığımı sordular. Tanımadığımı söyledim. Yaşamını yitiren kişinin bedeninde çok sayıda kurşun izi olduğunu gördüm. Olay yerinde yaşamını yitiren kişinin yanında ise silah görmedim. Ardından evi aradıkları sırada beni şahit olarak yanlarında tuttular. Sonrasında da tutanak tutturdular” iddiasında bulundu. 
 
Bakanlık açıklamasında yaralı polis ve çatışma iddialarına yer verilmedi 
 
İçişleri Bakanlığı da olaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada yaşamını yitiren kişinin Mücahit Yılmaz olduğu ve üzerinde de çok sayıda mühimmat ile örgütsel doküman ele geçirildiği iddia edildi. Bakanlık açıklamasında yaralı polis iddiasına  ve herhangi bir çatışma olup olmadığına  yer verilmedi. 
 
Ev sahipleri avukatları ile görüştürülmedi  
 
Gözaltına alınan ev sahiplerinin henüz avukatları ile görüştürülmediği öğrenildi. Olay esnasında evde olan çocuklar ise akrabalarının evine götürüldü.