Finlandiya’da ‘Kadın sünneti’ iltica nedeni sayılacak

  • 14:27 21 Temmuz 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Finlandiya Yüksek İdare Mahkemesi, “Sünnet edilme riski”nin kadınlar için iltica nedeni sayılması yönünde karar aldı.
 
Finlandiya Yüksek İdare Mahkemesi, binlerce kadın mülteciyi etkileyecek emsal bir karara imza attı.Mahkeme, “Sünnet edilme riski”nin kadınlar için iltica nedeni sayılması yönünde karar aldı.
 
Somalili bir kadının, iltica talebi önce Göçmen Bürosu (Migri) daha sonra da İdare Mahkemesi tarafından reddedilmiş ardından kadın, kararın bozulması için Yüksek İdare Mahkemesine başvurmuştu. 
 
Ülkesine iade edilmesi durumunda kendisi ve kızının sünnet edilme riskiyle karşı karşıya kalacağını belirten kadının davasını ele alan mahkeme, “Bir mültecinin sığınma başvurusu sırasında uluslararası korunmaya neden teşkil edecek tüm nedenleri bildirmesi gerektiğini” ifade ederek, Ancak bir mültecinin, sünnetin “Uluslararası korunmayı gerektirecek bir insan hakları ihlali olduğu”nu bilemeyeceğini de belirtti. Ayrıca mahkeme,Konunun  hassas olmasından kaynaklı mültecilerin, iltica başvurusu sırasında sünnet riskini gündeme getirmekten kaçındıklarını değerlendirmesini yaptı.
 
‘Sünnet Somali’de tüm kadınları etkiliyor’
 
Tüm bu nedenlerden dolayı kadının konuyu ilk kez Yüksek İdare Mahkemesinde gündeme getirmesinin anlaşılabilir olduğunu belirten mahkeme, genel ve güncel ülke bilgilerine göre Somali’de sünnetin oldukça yaygın olduğunu ve tüm kadınları etkilediğini de kayda geçti.
 
Migri’nin iltica başvurusunu karara bağlamadan önce kadın ve kızının ülkelerine iade edilmeleri durumunda sünnet edilme riski olduğunu değerlendirmesi gerektiğini belirtti. Sınır dışı edilme kararının durdurulmasına ve konunun yeniden Migri tarafından ele alınmasına hükmetti.
 
UNICEF tarafından 2013 yılında yapılan bir araştırmanın sonucu Somali’de kadınların yüzde 98’inin zorla sünnet ettirildiği açıklanmıştı.