Tülay Hatimoğulları: Türkiye iç ve dış siyasette tıkandı

  • 15:36 21 Temmuz 2019
  • Güncel
ADANA - HDP Yüreğir İlçe Örgütü’nün 3’üncü Olağan Kongresi’nde konuşan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, hükümetten savaşa değil halka harcama yapmasını isteyerek, ülkenin iç ve dış siyasette tıkandığını belirtti. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yüreğir İlçe Örgütü, 3'üncü Olağan Kongresi'ni Altın Gece Balo Salonu'nda gerçekleştirip, yeni yönetimini belirledi. Kongreye, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları ve DBP İlçe örgütü ile çok sayıda kişi katıldı. HDP bayraklarıyla süslenen kongre salonuna "İnadına barış", "İnadına özgürlük" ve "İnadına demokrasi" pankartı asıldı. Divan seçimiyle başlayan kongre saygı duruşuyla devam etti. Açılış konuşması yapan HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, yerel seçimlerde partilerinin büyük bir başarı elde ettiğini ve yapılacak kongre ile örgütlenme çalışmalarıyla başarıyı ileri götüreceklerini kaydetti. 
 
'Beyazı kirletmelerine izin vermeyeceğiz'
 
Daha sonra konuşan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Türkiye’nin tarihinde darbeler ve tekçi anlayışın olduğunu dile getirdi. Tülay, tüm baskı, gözaltı ve tutuklamalara rağmen dimdik ayakta olduklarını söyledi. Türkiye’nin demokratikleşmesi önündeki engelin iktidarın Kürt sorununun çözümsüzlüğünü dayatması olduğunu ifade eden Tülay, bu çözümsüzlük nedeniyle Türkiye’nin iç ve dış siyasette tıkandığının altını çizdi. AKP'nin savaş politikalarını dayattığını sözlerine ekleyen Tülay, açlık grevleri sürecinde Barış Annelerinin direnişi anımsatarak, "Annelerimizin beyaz tülbenti şu mesajı verdi. 'Barışı kirletmek kolay sanabilirsiniz. Beyazı kirletmek kolay sanabilirsiniz. Tülbenti kirletmek bizi yerde sürükleyerek coplayarak kolay sanabilirsiniz ama bizler beyaz tülbentlerimizi barışın timsali olan beyazı asla ve asla kirletmenize izin vermeyeceğiz. 'Bu kadar baskıya rağmen bize, beyaz tülbentler kirletmeyeceksiniz, bu ülkeye barış gelecek barış gelecek" dedi.
 
AKP'nin hem siyaseti hem de ekonomiyi kötü yönettiğini kaydeden Tülay, insanların açlık sınırının altında yaşadığını hatırlattı ve AKP'yi savaşa değil halka harcama yapmaya çağırdı. Tülay, halkı ekonomik adalet için mücadele etmeye çağırdı. S-400 hava savunma sistemleri tartışmalarına da değinen Tülay, AKP'nin içte ve dışta barış sağlanması için bu projelerden vazgeçmesini istedi. Son olarak Tülay, örgütlenmenin önemine değinerek, tüm ezilenlere örgütlülüğü sağlayıp, mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.
 
Konuşmalar ardından kongre faaliyet ve mali raporların okunmasıyla devam etti. Tek liste ile gidilen seçimde HDP Yüreğir İlçe Eşbaşkanları Ayşe Özay ve Durmaz Özmen seçildi.