Yargı bir erkeği daha 'ak'ladı: Fail tahliye edildi

  • 09:02 22 Temmuz 2019
  • Hukuk
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da 4 çocuğa sistematik cinsel istismar ve tehdit suçundan yargılanan 72 yaşındaki Hatip K., eril yargının tahliye kararıyla aklanan erkekler listesine eklendi. 
 
Kadın ve çocuklara yönelik cinsel şiddet ve saldırıda bulunan erkekleri aklayan eril yargının adaletsizliğine bir yenisi daha eklendi. Diyarbakır’da yaşları 8 ila 9 arasında olan 4 çocuğa cinsel istismarda bulunan Hatip K. (72) adlı erkek, mahkeme tarafından tahliye edilerek ödüllendirildi. 
 
Bağlar ilçesinde 7 Mart günü yaşanan olaydan rehber öğretmenin haberdar olması ile aileler, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak şikayetçi oldu. Yürütülen soruşturma sonucu Diyarbakır 3. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından hazırlanan iddianamede, “Çocuğa cinsel istismar”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “Zincirleme sureti” suçlarından cezalandırılması istenilen Hatip K., 12 Mart’ta tutuklanarak cezaevine gönderildi. 
 
Yaptığı istismara dini savunma!
 
Ailelerin şikayeti üzerine çocukların Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) alınan ifadelerinde, Hatip K.’nin kendilerine cinsel istismarda bulunduğu ve yaşananlardan haberdar olan aile bireylerinin tehdit edildiği belirtildi. Çocukların verdiği ifadede, Hatip K.’nin, çocuklara hacca gittiğini belirterek istismara dini alet ettiği ve kendilerini torunları gibi sevdiğini söyleyerek meşrulaştırmaya çalıştığı görüldü. İfadede, ayrıca çocukları sistematik bir şekilde istismar eden Hatip K.’nin tehditlerine aldırmayan çocukların okuldaki rehber öğretmeni ve ailelerine anlattığı aktarıldı. Hatip K. ise, kendisini aklamak adına iftira atıldığını iddia etti. Mahkeme, çocukların iftira atacak herhangi bir nedeninin olmadığına kanaat getirdi.
 
Çocuklar tehdit edildi
 
Mahkeme, sanığın çocukları tehdit ettiği, ayrı ayrı çocuğun cinsel istismarı suçundan ve hile cebir uygulayarak çocuğa karşı cinsel amaçla kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarını; şüphelinin eylemleri sonucunda tüm çocuklara yönelik tehdit ettiği, tek bir eylemi ile zincirleme tehdit suçu işlediği hususunda şüpheli hakkında kamu davası açmaya yeterli şüphenin hasıl olduğunu tüm dosya kapsamından anlaşıldığına değindi. Ayrıca mahkeme, belirttiği sevk maddelerinden sanığın ayrı ayrı cezalandırılmasına, belli haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar verdi.
 
Duruşmanın kapalı görülmesi kararı 
 
İddianameyi kabul eden Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşma 22 Mayıs’ta görüldü ve sanık Hatip K.’nin tutukluluk halinin devamına karar verildi. 19 Haziran’da görülen 2’nci duruşmada, sanık Hatip K., avukatı Şahin Aban, çocukların avukatı Zülfikar Can, aileler ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü avukatı Turhan Bağrıyanık hazır bulundu. Mahkeme heyeti, CMK 182/2 (Genel ahlâkın veya kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kıldığı hâllerde, duruşmanın bir kısmının veya tamamının kapalı yapılmasına mahkemece karar verilebilir) maddesi gereğince duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi.
 
İddia makamı, sanık hakkında verdiği mütalaada “Üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti mevcut delil durumu, atılı suçun CMK 100. Maddesi’nde yer alması ve atılı suç için kanunda öngörülen cezanın alt ve üst sınırı dikkate alınarak tutukluluk halinin devamı”nı talep etti.
 
Tehdit edilen aileler şikayetlerini çekti 
 
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü avukatı Turhan Bağrıyanık, davaya katılmalarını talep ederek, mütalaaya iştirak ettiklerini kaydetti. Mahkeme, avukat Turhan Bağrıyanık’ın davaya müdahil olma talebini kabul etti.
 
Duruşmada, üç çocuğun ailesi şikayetini geri çekerken, sadece bir anne, çocuğunun yaşananlardan kötü etkilendiğini ve şikayetini çekmeyeceğini aktardı. Çocuğun annesi, “Önceki beyanlarımı tekrar ediyorum. Sanıktan şikâyetçiyim. Cezalandırılmasını istiyorum. Sanığın ailesi tarafından tehdit edilmekteyim. Duruşma öncesi tekrar tehdit edildim. Şahsın damadı bana, ‘yapmıştır bir hata affetmek erdemliliktir’ dedi” diyerek diğer ailelerinde şikâyetlerini neden geri çektiği konusundaki soru işaretlerine cevap oldu. 
 
Çocuklar hayal kuruyormuş!
 
Sanık Hatip K. ise, kendini aklamak adına tüm iddiaları reddederek, tahliyesini talep etti. Sanık avukatı Şahin Aban da, çocukların yeniden dinlenmesini talep ederek, “Çünkü çocukların beyanlarının yalan olduğu, hayal ürünü olduğu ortadadır. Bu nedenle dinlenmelerini talep ediyoruz. Müvekkilim 72 yaşında ve hastadır. Kronik rahatsızlıkları vardır. 6 defa hastaneye kaldırıldı. Bu nedenle bu aşamada tahliyesini talep ediyoruz” diye belirtti. 
 
Cinsel istismar sanığına adli kontrol!
 
Mahkeme heyeti ise, “Sanığın üzerine atılı eylem nedeniyle delillerin önemli ölçüde toplanmış olması, sanığın kaçma şüphesinin olmaması, tutuklu kaldığı süre sanığın gelinen kovuşturma aşaması itibariyle kaçma, gizlenme ya da delilleri karartması hususunda somut olguların bulunmayışı hususları dikkate alınarak sanık başka bir suçtan tutuklu ya da hükümlü değilse derhal salıverilmesine, yurt dışı yasağı ve haftada iki gün yani Pazartesi ve Cuma günleri imza atmak şeklindeki adli kontrol tedbirine tabi tutulmasına” karar verdi. 
 
Ayrıca mahkeme, rehber öğretmenin zorla getirilerek tanık olarak dinlenmesine karar vererek, bir sonraki duruşmayı Ekim ayına erteledi.