‘Türkiye’yi emperyalizm kıskacından İmralı ile görüşmeler çıkaracak’

  • 09:05 22 Temmuz 2019
  • Siyaset
Melike Aydın 
 
İZMİR - AKP’nin Türkiye’nin demokratikleşmesi yerine savaş ve emperyalizmin kıskacında sıkışmayı tercih ettiğini ancak bunun bedelini de yine halkların ödediğini belirten HDP’li İdil Uğurlu, “Türkiye’nin geleceği açısından İmralı ile görüşmeler ön açıcı olacaktır” dedi. 
 
İmralı tecridinin kaldırılması için 6 ayı aşkın süre devam eden açlık grevleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yapılan görüşme ve ardından yaptığı çağrıyla sona erdi. Bu süreçte Abdullah Öcalan’ın Türkiye’yi kutuplaştıran siyasete karşı “üçüncü yol” önerisi tartışılmaya başlandı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) PM üyesi ve geçtiğimiz dönem İzmir milletvekili adaylarından olan İdil Uğurlu, süreci değerlendirerek, savaş politikalarını sürdüren Türkiye’nin emperyalist devletler arasında sıkışmaya devam edeceğini, HDP’nin üçüncü yol stratejisinin ise Ortadoğu ve dünya halkları için örnek olabileceğini belirtti.
 
‘İktidar çözümü değil savaşı seçti’
 
Abdullah Öcalan’ın son görüşmelerden sonra iktidar tarafından daha önce de olduğu gibi bir muhatap olarak kabul edildiğini belirten İdil, iktidarın günü kurtarmaya dönük hamlelerini Abdullah Öcalan’ın açıklamalarıyla boşa çıkardığını söyledi. Abdullah Öcalan’ın Türkiye’de yaşayan halkların ve tüm kesimlerin barış, özgürlük ve adalet içinde yaşayabileceği bir toplum için çözüm sunabileceğini ve bu çözümün parçası olabileceğini dile getiren İdil, AKP iktidarının ise çözüm yerine S-400 hava savunma sistemlerini alarak “öl-öldür” politikasını yeniden orta koyduğunu ifade etti. 
 
‘Tüm kesimlerin ortaklaştığı yeni bir anayasa’
 
İdil, savaş politikaları yerine Türkiye halklarıyla beraber demokratik bir anayasa yapılabilecekken, tüm yurttaşların pratikte de eşit koşullarda yaşayabileceği bir Türkiye toplumunu var etmenin yol ve yöntemlerini hayata geçirilebilecekken AKP iktidarının savaş politikalarına devam etmesinin bedelini, giderek yoksullaşan milyonlarca kesimin ödeyeceğini dile getirdi. 
 
Türkiye’nin açmazlarının büyüyeceğini, bundan bir kesimin daha da zenginleşeceğini kaydeden İdil, Türkiye’yi yönetmeye aday olanlarla halk arasındaki uçurumun giderek açılacağını dile getirdi. İdil, şöyle devam etti: “Bu aslında Türkiye’de yaşanabilecek kaosun ne kadar büyük olabileceğinin emaresi. Abdullah Öcalan’ın pratikte muhatap alınmışlığı vardır zaten. Türkiye’nin içine düştüğü emperyalistlerin arasında bir o yana bir bu yana çekilmesinden kurtarılabileceği bir duruma girebilir. Demokratik siyasetle bu savaş sürecinden çıkılabilir ve Türkiye yeni bir çözüm sürecine girebilir.” 
 
‘Yapay siyasi figürler çözümsüzlüğü devam ettiriyor’
 
İktidar ve ana muhalefet partilerinin hiçbir şeye çözüm olamadıklarını söyleyen İdil, belli dönemlerde belli figürlerin ön plana çıkarılıp, yeni partiler kurularak sürecin götürülmeye çalışıldığını ancak bunun var olanın tekrarı anlamına geldiğini ifade etti. Yeniden gündeme getirilen figürlerin belli bir noktadan sonra Kürt sorununda başa döndüğünü ve siyaset sahnesinden yok olduğunu belirten İdil, “Kendi varsıllıklarından feragat etmedikleri, herhangi bir vatandaş gibi yaşamayı göze almadıkları için demokrasi adına bedel ödemeyi göze alamıyorlar. Her dönemde bir siyasi figür ile halk algısı yapılıyor. Ülkenin pek çok yerinde doğal zenginliklerimiz yanıyor. Bedelini gittikçe yoksullaşan halk ödüyor. Halk gittikçe yoksullaşıyor, sağlık ve eğitim hizmetlerine erişememe gibi sorunlar çoğalıyor yani bedeli yoksul kesimler ödüyor” dedi.
 
‘HDP üçüncü yolu hayata geçirebilir’
 
Gittikçe tek tipleşen, padişahlık düzenine evirilen sistemin çözümünün AKP öncesine dönerek çözülemeyeceğini kaydeden İdil, bunun yeni tek kişilik iktidarlar üreteceğini dile getirdi. İdil, “Gene insanlar yoksuldu ve ayrımcılık vardı. Anayasada var olan eşitliklerin çoğundan halk faydalanamıyordu. Yeni bir anayasa gerekli ama eskiye dönerek değil. Bu hem Türkiye hem Ortadoğu halkları için öncülük olur. HDP’nin 7 Haziran seçimlerinde yükselişi hakların temsili olabileceğinin bir göstergesi oldu. Ama HDP üzerindeki baskılar devam ediyor. Vekiller ve binlerce HDP’li cezaevlerinde. Bu baskı ortadan kaldırılsa HDP üçüncü yolu hayata geçirebilecek bir muhatap” ifadelerini kullandı.
 
‘Emperyalizmin kıskacından çıkılması için İmralı ile görüşmeler başlamalı’
 
Emperyalizmin hem Türkiye hem diğer Ortadoğu halkları üzerindeki oyunlarının bedelini bölgede yaşayan halkların ödediğini söyleyen İdil, Araplar, Kürtler, Türkmenler, Ermeniler, Asuriler gibi halkların eşit, demokratik bir sistemde yaşayabilmelerinin Abdullah Öcalan’ın yayınladığı deklarasyonda yer aldığını kaydetti. Şu an Federal Kürdistan Bölgesi’nde Kürtlere yönelik devam eden sınır ötesi operasyon ile diyalogun değil savaş ve emperyalist devletler arasında sıkışmanın tercih edildiğini gösterdiğini kaydetti. İdil, “Türkiye bu sıkışma sonucu iki mıknatıs arasında çekilen bir metal olma durumunda. Bu çekime de dayanamayan iktidar bir yerde çatlak verebilir. Türkiye’nin geleceği açısından bu politikalardan vazgeçip Abdullah Öcalan’la görüşmelerin başlatılması gerekir. İktidar bunu kabul ederse çok ön açıcı olacak” dedi.