HDP’nin Diyarbakır mitingi coşkuyla başladı

  • 18:07 22 Temmuz 2019
  • Güncel
 
DİYARBAKIR - HDP’nin “Onurlu Barış İçin Demokratik Çözüm” mitingi yüzlerce kişinin katılımı ile halay ve sloganlarla başladı. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Onurlu Yaşam için Demokratik Çözüm” şiarı ile 5 Haziran Meydanı’nda yapacağı miting öncesi mitinge giriş kapıları polis kontrolüne alınırken, mitinge saatler kala halk kapılarda toplanmaya başladı. Saatin 17.00 olması ile beraber halkın alana girişleri başladı. Mitingin yapıldığı alana “Jin, jiyan, azadi”, “Ortak vatan, eşit yurttaşlık”, “Faşizm kaybedecek halklar kazanacak”, “Bu böyle gitmez, mutlaka kazanacağız”, “Daha çok toplum, daha çok demokrasi”, “Onurlu barış, demokratik müzakere”, “Halkın iradesi yok sayılamaz” ve HDP Gençlik Meclisi’nin “Bağımlı olma, özgür ol” hamlesinin şiarının yazılı olduğu pankartlar ve HDP flamaları asıldı. Mitinge, Diyarbakır’ın Bağlar, Yenişehir ve Sur ilçelerinden de halk HDP ilçe binaları önünden toplanarak alana yürüdü.
 
Miting saygı duruşu ile başladı
 
Yine Diyarbakır’ın çok sayıda ilçesinden ve Şırnak, Antep, Urfa, Batman, Mardin, Siirt, Bingöl, Dersim’den gelen yurttaşların yanı sıra, HDP milletvekilleri, Kürt parti temsilcileri, Barış Anneleri Meclisi, Tevgera Jinen Azad (TJA), KESK, DİSK’e bağlı sendika örgütleri de mitinge katıldı. Büyük bir coşku alanda hakimken, henüz ilk dakikalarda alanı yüzlerce kişi doldurdu. Bunun yanı sıra alana girişler sırasında polisler kalem, not defteri,çakmak gibi eşyalara el koydu. 
 
Alanda bulunan kadınlar yöresel kıyafetleri ile mitinge katılırken, çalınan şarkılar eşliğinde kitle halaylar çekerken, alandan “Direne direne kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganları da yükseldi. 
 
‘Barışı yeşerteceğiz’
 
Miting programı, kitlenin demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısında bir dakikalık saygı duruşu ile başlarken, saygı duruşunun ardından “Şehid namirin” sloganları atıldı.  Sahneye çıkarak kitleyi selamlayan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, başlangıç konuşmasını yaparak “Biz artık savaş istemiyoruz. Savaş ölümdür, göçtür, kayıptır, kandır. Biz savaş değil, barış istiyoruz. Bugün dört parça Kürdistan’da savaş var. Biz kardeş ölümü istemiyoruz, Kürtlerin birlik ve beraberlik içinde yaşamasını istiyoruz. Barışı gün be gün bu topraklarda yeşerteceğiz” dedi.