‘Sistemin istediği gençler olmayacağız’

  • 09:02 23 Temmuz 2019
  • Güncel
Beritan Canözer
 
 
DİYARBAKIR - “Bağımlı olma özgür ol” hamlesi ile birlikte HDP Gençlik Meclisi’ne yönelik baskıların arttığını belirten Meclis üyesi Gülistan Yılmaz, “Sistem uyuşturucu ve fuhuşa yönlendirerek kendine bağımlı kılıyor. Gençlerin yüzde 60’ından fazlası madde bağımlısı. Saldırılar bizi durduramayacak. Sistemin istediği gençler olmayacağız” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyelerine yönelik baskılar artarken, yapılan çalışmalar ise illegal gösterilerek yasaklanıyor. Fuhuş, uyuşturucu, asimilasyon ve kültürel soykırıma karşı yeni bir örgütlenme sürecine başlayan Gençlik Meclisi’nin “Bağımlı olma özgür ol” hamlesi kapsamında yaptığı çalışmalara saldırılar gerçekleştiriliyor. HDP Gençlik Meclisi üyesi Gülistan Yılmaz, saldırı ve baskıların siyasi süreçten bağımsız olmadığını ifade etti. 
 
‘Gençlerin gelecek kaygısı var’
 
“Bağımlı olma, özgür ol” hamlesiyle birlikte Türkiye ve bölgede aktif bir çalışma süreci başlattıklarını vurgulayan Gülistan, bu çalışmalar kapsamında futbol, voleybol, basketbol, satranç turnuvaları, dil eğitim kursları, öz savunma atölyeleri ve sanat atölyeleri düzenlediklerini söyledi. Gülistan, “Bu atölye ve turnuvalarla tek amacımız gençleri yoz yaşamdan uzaklaştırmak ve ilgi alanlarını geniş tutmak. Farklı bir alana yönelmeyen gençlerin çoğu yoz bir yaşam sürdürüyor ve işlevsiz hale geliyor. Gençler sosyal medyalarla, fenomenlik gibi amaçlara yönlendiriliyor. Eğitim koşulları kötü, birçok gencin gelecek kaygısı var ve hiç hayal kurmadan, bir amacı olmadan yaşıyor. Bizim de amacımız gençleri bu yokuştan geri çekmek ve yaşamda aktif hale getirmek” dedi. 
 
‘Gençlerin yüzde 60’ından fazlası madde bağımlısı’
 
Her gencin bir yaşam amacı olması gerektiğini ifade eden Gülistan, amacın ne olduğunun önemli olmadığını, ilerde yapmak istediği şey her neyse onun için mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Sistemin dayattığı genç olunmaması gerektiğini ifade eden Gülistan, “Sistem yozlaşmış, yaşamla bağı kopmuş, ayakta uyuyan bir gençlik istiyor. Uyuşturucu ve fuhuşa yönlendirerek kendine bağımlı kılıyor. Kültürel kırım ve asimilasyonla gençleri dillerinden, kültürlerinden, geçmişlerinden koparıyor. Gençlerin yüzde 60’ından fazlası madde bağımlısı. Bunu önlemek yerine gençleri buna daha çok teşvik eden ve mecbur bırakan yöntemler geliştiriyorlar. Başlattığımız hamle ile beraber her yerde gençlerle örgütlenmeye ve bilinçlenmeye devam edeceğiz. Saldırılar bizi durduramayacak. Sistemin istediği gençler olmayacağız. Kendi kültüründe, dilinde yaşayan ve mücadele eden bir gençlik olacaktır. Tüm saldırılarına rağmen gençlik her zaman karşılarında duracak ve politikalarını çürütecek” ifadelerini kullandı.  
 
‘Gençlik karanlığın meşalesidir’
 
Geçtiğimiz günlerde yapmak istedikleri Gençlik Şöleni’nin  Valilik tarafından yasaklandığını hatırlatan Gülistan, şöyle devam etti: “Bu yasaklamaya karşı biz halaylarımızı çektik ve türkülerimizi söyledik. Buna bile tahammül edemeyen polis, bizi parktan çıkarmak istedi. Gençler olarak buna tepki olarak yürüyüşe geçtik. Ara sokaklarda önümüz kesilerek, tehdit edildik. Birçok arkadaşımız darp edildi, taciz edildi. Daha önce yaptığımız birçok çalışmada arkadaşlarımız gözaltına alındı. Bu baskı ve saldırılarla gençliği ve gençlik şahsında tüm toplumu bastırmak istiyorlar. Biz bu saldırılara asla sessiz kalmayacağız ve geri adım atmayacağız. Gençlik olarak alanlarda olmaya ve örgütlenmeye devam edeceğiz. Gençliğe dönük saldırılar bizi sindiremez. Gençlik, karanlığa mahkum edilmek istenen halkın meşalesidir ve bu meşaleyi söndüremezler.”