‘Söz verdiğimiz gibi İpekyolu kadın kenti olacak’

  • 09:01 25 Temmuz 2019
  • Siyaset
VAN - İpekyolu Belediye Eşbaşkanı Şehzade Kurt, geliştirecekleri projelere kadınların katılmasını ve öneri sunmasını isteyerek, “Stratejik planlamalarımızda sizin önerileriniz doğrultusunda kentimizi şekillendirelim. Kadınlar nasıl bir kentte yaşamak istediklerini kendileri belirlesin. Söz verdiğimiz gibi 5 yıl içinde İpekyolu kadın ilçesi olacak” dedi. 
 
Van’ın üç merkez ilçesinden biri olan İpekyolu, 312 bin 244 gibi kalabalık bir nüfusa sahip. 90’lı yıllarda en fazla göç alan merkez olarak da bilinen ilçede, Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyeye 2016 yılında kayyım atandı. Özellikle kadına dair çalışmalar bir bir pasifize edilirken, 31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkan adayları yüzde 76 oy oranı ile seçildi. Eşbaşkan Şehzade Kurt öncülüğünde sosyal, ekonomik, kültürel, sanatsal bir bütün olarak kadınların yaşayabileceği bir ilçe için çalışmalar başlatıldı. 
 
Atanan kayyımın ilk icraatlarından Kadın Politikalar Müdürlüğü’nün kapatılarak bağlı kadın kurumlarını pasifleştirmek olduğunu belirten Şehzade, DBP döneminde birçok sosyal aktivitenin yanı sıra toplumsal cinsiyet rolleri ve eril zihniyetin her türlü politikasına yönelik bilinçlendirme çalışmaları yürütüldüğünü söyledi. Şehzade, kadını cinsiyet rollerine sürükleyen kayyımın, DBP’nin açtığı yaşam merkezlerinde çeyiz dikmenin ötesine geçmediğini aktardı. 
 
‘Projelerin kadına hitap etmesi gerekiyor’
 
İpekyolu ilçesinin Van’ın en kalabalık nüfusuna sahip olduğunu vurgulayan Şehzade, ayrıca çarşının da merkezi konumunda olduğunu söyledi. Nüfusun yarısından fazlasının kadından oluştuğuna değinen Şehzade, oluşturulacak projelerinin de kaçınılmaz bir şekilde kadınlara hitap etmesi gerektiğini ekledi.
Atanan kayyımların kadın çalışmalarını hedef almasının  tesadüf olmadığının altını çizen Şehzade, “Kayyımlar kadın şahsında bir toplumu köleleştirmeye çalıştı. Bu bir zihniyet sorunuydu. Bizler de bu politikaların bilincinde hareket ederek kadın mücadelemizden asla taviz vermeyeceğiz” dedi. 
 
‘İpekyolu’nu kadın ilçesine dönüştüreceğiz’
 
İpekyolu’nda yaşayan kadınlara “kadın ilçesi yapacağız” sözünü verdiklerini belirten Şehzade, öncelikli olarak da kapatılan kadın kurumlarını, pasifize edilen kadın çalışmalarını yeniden hayata geçireceklerini kaydetti. Ayrıca daha güçlü projelerle kadınlara hizmet götürmeyi hedefleyen Şehzade, “Kadın kurumlarının yanı sıra yine bağlantılı olarak kültürel çalışmalar da kayyımdan nasibini almış durumda. Çünkü kadın bir kültür taşıyıcısıydı aynı zamanda. Bilinçli olarak kayyım kadın ve kültür çalışmalarına yöneldi.  Bizler de kadın ve kültür müdürlüklerini yeniden aktifleştirdik. Yaklaşık 3 haftadır alanda çalışmalarına başlandı” diye konuştu.
 
‘Kadın Emeği Pazarı projesi genişletilecek’ 
 
DBP döneminde kadınlara yönelik istihdam alanlarının geliştirilmesi amacıyla ilçeye bağlı Bostaniçi TOKİ’lerde faaliyetlerini yürüten Kadın Emeği Pazarı’nı aktifleştirdiklerini belirten Şehzade, şunları dile getirdi: “Kadınların el emeği doğal ürünlerini sergilemesiyle ilçe için büyük bir tanıtım pazarı oluşturulurken, birçok kadın tezgahını kapatmak zorunda kaldı. Sadece birkaç kadınla sınırlı kaldı. Devam eden kadınlar kaderine terk edildi. Bizler bütün yönlerini ele alarak ona göre projemizi geliştirerek daha çok kadının yararlanmasını sağlayacağız.” 
 
‘MAYA Kadın Yaşam Merkezi’nin fiziksel düzenlemesi başladı’
 
DBP’li belediye tarafından açılan MAYA Kadın Yaşam Merkezi bünyesinde istihdam oluşturulduğunu ancak kayyımdan sonra çeyizlik ürünlerin yapıldığı bir yere dönüştürüldüğünü ifade eden Şehzade, “Merkezimiz yine aynı şekilde kadınların sosyal, kültürel, sağlık alanından en iyi yararlanabileceği bir merkeze dönüştürülecek. Ayrıca eski yapı olduğu için fiziksel olarak da binada bir dönüşüme başladık. Orada çok amaçlı hizmetlerimize başlayacağız” ifadelerini kullandı. 
 
‘Kreşlerle yaşamı ev ile sınırlandırılan kadının önünü açacağız’
 
Yine her birçok mahallede ana dilde eğitimin verilebileceği çocuk kreşlerini hayata geçireceklerini belirten Şehzade, “Çocuk kreşleriyle birlikte yaşamı ev ile sınırlandırılan kadınların daha iyi yararlanabilmesi için sosyal, kültürel, spor, sanatsal faaliyetlerle buluşturmayı amaçlıyoruz. Yine ilçeye bağlı Ercek mahallesinde benzer bir kadın merkezimiz var. Burayı yine mahalledeki kadın ve gençlerin en iyi yararlanabileceği şekilde dizayn edeceğiz. Projelerimizi daha çok hizmet alanında geliştireceğiz. Mesleki anlamda kadınlarımızın önünü açacak kurs ve teşvik eden çalışmalar yürüteceğiz” dedi.
 
Parklarda emzirme odaları yapılacak
 
Her mahallenin özgünlüğüne göre projeleri hayata geçireceklerinin altını çizen Şehzade, özellikle çarşı merkezinde bulunan yüksek kaldırımların hamile kadınların daha rahat geçebileceği şekilde dizayn edeceklerini söyledi. İmardan Fen İşlerine tüm müdürlüklerin ilçeyi kadınların yaşamına göre şekillendireceklerini dile getiren Şehzade, “Parklarımızda kadın emzirme odaları oluşturulacak. Bir kadın çocuğuyla çarşıya, parka, merkeze çıktığı zaman, büyük bir zevkle çocuğuyla, arkadaşıyla zaman geçirebilecek. İpekyolu ilçemizde kadınlara bütün hizmetleri ulaştıracağımız anlayışıyla yola çıktık” diye belirtti.  
 
‘Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz’
 
Beş yıllık belirledikleri stratejik planlamalarında yurttaşların, kadınların önerileri doğrultusunda ilçeye hizmet vereceklerini vurgulayan Şehzade, kadınların tandır ekmeği gibi geleneksel kültürlerini yaşatacak önerilerle geldiğini aktardı. Buna dönük de kadın stratejik planlamasının teknik komisyonlarını oluşturduklarını belirten Şehzade, şöyle devam etti: “Seçilmiş bütün kadınları da dahil ederek bu planlamamızda kadınlara ulaşıp önerilerini almaya devam edeceğiz. Seçimlere girerken ‘kendimizi de, kentimizi de biz yöneteceğiz’ sözünü verdik. Bu söz doğrultusunda ilçede yaşayan bütün kadınlara söz hakkı tanıyıp bu çalışmaların beraber yürütücülüğünü yapacağız.” 
 
‘Kadın kenti hedefiyle hareket edeceğiz’ 
 
“Kadının sosyal yaşamına sirayet eden bütün sistemleri, cinsiyetçi politikaları reddederek, onun dışına çıktığı bir kadın kenti hedefi doğrultusunda hareket edeceğiz” diyen Şehzade, 5 yıl içinde İpekyolu’nun kadın kenti olacağını vurguladı. İlçenin taleplerine göre değiştirilen kadın parklarında çok dilli yaşamın yeniden hayat bulacağını kaydeden Şehzade, “Oluşturacağımız kadın merkezlerine, kadın kurslarına, kadın atölyelerine kadınları bekliyoruz. Stratejik planlamalarımızda gelin söz alın, sizin önerileriniz doğrultusunda kentimizi şekillendirelim. Kadınlar nasıl bir kentte yaşamak istediklerini kendileri belirlesin” çağrısında bulundu.