Mardin'de akran zorbalığı ve istismarı

  • 09:02 25 Temmuz 2019
  • Güncel
MARDİN - Mardin'de lise öğrencisi bir çocuğun, akranı tarafından tehdit ve baskıyla aylarca sistematik cinsel istismara maruz kaldığı öğrenildi. Akran zorbalığı ve istismarında bulunan çocuk hakkında soruşturma başlatıldı. 
 
Çocuğa yönelik cinsel suç oranında her yıl artış yaşanan Türkiye’de, bir ay içerisinde ortalama 3 bine yakın çocuk istismara maruz kalıyor. Suç oranının yüksek olduğu merkezlerden biri olan Mardin’de bir çocuk, kendisiyle akran olan S.A.’nın tehdit ve baskı yoluyla aylarca cinsel istismarına maruz kaldı. Çocuğun maruz kaldıklarını ailesine anlatmasıyla İl Emniyet Müdürlüğü’ne gidilerek şikayetçi olundu. 
 
Çocuğun ailesine anlatmasıyla ortaya çıktı
 
Mart ayında aynı okuldan akranı tarafından tehdide maruz kalan çocuk, ardından konuşmaya başladığı erkeğin kendisine sistematik şekilde cinsel istismarda bulunduğunu kaydetti. Yaşananları ailesine anlatmasının ardından karakola gidip şikayetçi olan çocuk, kendisine uyuşturucu madde verildiğini de belirterek, kontrol yapılıp adli tıp raporu çıkarılmasını istedi. 
 
Tehditlerle aylarca alıkonuldu
 
Mardin Çocuk Şube Müdürlüğü’ne yapılan şikayetin ardından ortaya çıkan ifadelerde, akranı olan S.A.'nın tehditlerle alıkoyduğu çocuğu sistematik şekilde istismar ettiği yer aldı. Çocuk, zanlının sürekli bir şey alıp kendisine içirdiği ve yiyip içtiği şeylerden sonra hiçbir şeyi hatırlamadığını söyledi. İfadesinde, tehditler nedeniyle ne istenildiyse yaptığına yer veren çocuk, buluştuklarında alınan yiyecek, içecek türünde ki her şeyi de istemsizce aldığını söyledi.
 
Psikolog madde kullanımını doğruladı!
 
Alınan ifadeler sırasında hazır bulunan psikoloğun izlenimlerinde ise şunlar yer aldı: "Olayın başlangıcında akran zorbalığı olduğunu düşünüyorum. Olayın sonrasında gelişen her buluşmadaki yiyecek ve içeceklerin de uyuşturucu madde kullanımı olabileceğini değerlendirmekteyim." 
 
Soruşturma başlatıldı
 
Zanlı çocuk hakkında "Reşit olmayan cinsel ilişki ve tehdit" suçlarından tutanak tutulmasının ardından soruşturma başlatılmasına karar verildi.