Ege’den Hasankeyf’e ses: Allianoi gibi olmasın

  • 09:02 26 Temmuz 2019
  • Ekoloji
İZMİR - Ilısu Barajı projesinin en özel alanları adeta yok etmeye çalışmak anlamına geldiğini belirten EGEÇEP Dönem Sözcüsü Alime Yılmaz, Hasankeyf’in Allianoi Antik Kenti gibi olmaması için henüz geç olmadığını vurguladı. 
 
Her meslekten yaşam savunucusunun bir araya gelerek oluşturduğu sivil inisiyatif Allioni Girişim Grubu, Hasankeyf’in Allioni Antik Kenti gibi sular altında kalmaması için Ege’den bir ses verdi.  İzmir’in Bergama ilçesinde bulunan Allianoi Antik Kenti, koruma kararı olmasına rağmen 2011 yılında Yortanlı Barajı’nın suları altında kaldı.
 
Allioni Girişim Grubu’ndan  aynı zamanda Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) Dönem Sözcüsü Alime Yalçın, Hasankeyf’le ilgili kaygılı olduklarını belirterek, barajın su tutmak üzere olduğu söylenmesine karşılık Ege’den bir ses vermenin anlamlı olduğunu söyledi. Alime, “Çünkü orada da henüz ortaya çıkarılmamış yüzyılların birikimi var. Bunların insanlığa ait miras olduğunu biliyoruz koruyabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Mücadele hiçbir zaman durmaz. Umarım Ilısu Barajı’nın su tutmaması için son ana kadar tekrar değerlendirilir” dedi.
 
‘Hasankeyf’e Ege’den ses olmak’
 
Dicle Vadisi’nin birçok yaşam alanının yanı sıra burada yaşayan insanların geçmişi ve geleceğinin yok edileceğini vurgulayan Alime, sadece insan merkezli bakmamak gerektiğine de dikkat çekti. Çok sayıda bitki ve hayvan türünün, on binlerce varlığın yok edileceğini kaydeden Alime, “En özel yerlerden başlayarak adeta yok etmeye çalışmak bizim kabul edebileceğimiz bir durum değil. Buna karşı EGEÇEP olarak Hasankeyf sular altında kalmasın diye sesimizi yükseltiyoruz” diye konuştu.