Mezar taşı için iki yıldır mücadele eden bir anne

  • 09:03 26 Temmuz 2019
  • Güncel
MARDİN - Kuzey Suriye’de DAİŞ’e karşı savaşırken yaşamını yitiren oğlu Ciwan Sayer’in mezar taşının iki yıl önce polisler tarafından kırıldığını belirten Fadime Sayer, iki yıldır yeni bir mezar taşı yapmak için mücadele verdiklerini söyledi. 
 
Savaş politikalarının bir parçası olarak bölgenin birçok yerinde mezarlar tahrip edilerek, taşları kırıldı. En ağır saldırı ise Bitlis’te bulunan Garzan Mezarlığı’nda gerçekleştirildi. 2018 yılında mezarlık yıkılırken, 267 cenaze ailelerden habersiz bir şekilde çıkarılarak İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Bu olaylardan biri de 2017 yılında Mardin’in Derik ilçesinde yaşandı. İlçe merkezinde yer alan Şeyh Hasan Mezarlığı’nda bulunan ve Kuzey Suriye’de DAİŞ’e karşı savaşırken yaşamını yitiren Ciwan Sayer’in mezarı tahrip edildi. Saldırıda oğlunun mezar taşının kırıldığını belirten anne Fadime Sayer, iki yıldır mezara yeni bir taş yapmak istediklerini ancak kendilerine izin verilmediğini söyledi.
 
‘Tepki gösterince polis üzerime yürüdü’
 
8 Mart 2015 tarihinde yaşamını yitiren oğlunun yıldönümü için 2017 yılında mezarlığa gittiğini kaydeden Fadime, burada polis ablukası ile karşılaştığını aktardı. Mezar taşlarını kırmak için gelen polislerle mezarlıkta tartıştığını ifade eden Fadime, o gün yaşanan olayı şöyle özetledi: “Polisler orada TOMA ve zırhlı araçlarla bekliyordu. Sonra baktım oğlumun mezarına doğru gittiler. Ben de ‘hayırdır’ dedim. Bana ‘bu mezarın taşını kim yaptı’ diye sordular. Üzerinde YPG, şehit yazısı ve oğlumun resmi vardı. Bana bakıp ‘bunlar yasak biz bu taşı kıracağız’ dediler. Ben de ‘neden’ diye sorduğumda ‘YPG elbisesi var üstünde’ dediler. Ben de onlara ‘bu yasak değil, bu ülkede herkesin hakkı var’ dedim. Bana ‘sen de anne misin anne olsaydın oğlunu göndermezdin’ dedi. Bunun üzerine ‘bir anneyle nasıl konuşman gerektiğini bilmiyorsun’ yanıtını verdim. Sonra üzerime doğru geldi. O üstüme gelirken başka bir polis onu durdurdu.”
 
‘Oğlumun mezar taşı iki yıldır yok’
 
Fadime, yeni bir mezar taşı yapmak için gerekli izinlerin bir türlü çıkmadığını söyleyerek, “Onlara ‘kırsanız ben yine yaparım’ dedim. Onlar da bana ‘sen ne kadar yapsan biz o kadar kırarız’ dedi. O korku onlara yetiyor. Birkaç defa bana saldırmaya çalıştı. Daha sonra mezarlıktan ayrıldım. Ben ayrıldıktan sonra oradaki mezar taşlarını kırıp götürdüler. Sadece benim oğlumun değil orada onlarca mezar taşını kırıp götürdüler. Şimdi oğlumun iki yıldır mezar taşı bile yok. Yapmamıza izin vermiyorlar. Ankara’ya bile dilekçe gönderdik” diye konuştu.
 
‘Bir taştan neden korkar insan?’
 
 “Onlar taştan değil cenazelerden korkuyorlar” diyen Fadime, “Ölmüş insandan bile korkuyorlar tahammülleri bile kalmamış. Eskiden oğlumun mezarına gittiğimde gülen yüzüyle bana bakıyordu. Şimdi iki yıldır gidiyorum o mezar olduğunu biliyorum ama oğlumun yüzü artık yok. Bir taştan neden korkar insan? Kırdılar şimdi yapmamıza bile izin vermiyorlar” ifadelerini kullandı.