‘Ölüm olmasın’ diyen Barış Anneleri’ne ceza üstüne ceza

  • 09:07 26 Temmuz 2019
  • Hukuk
Zeynep Durgut 
 
VAN - Tecride karşı gerçekleştirilen açlık grevlerine destek veren Barış Anneleri Van Meclisi’nin 7 üyesi hakkında “Kabahatler Kanunu” gerekçe gösterilerek 320’şer TL para cezası kesilerek, “propaganda” soruşturması başlatıldı. Ayrıca yurt dışı yasağı da getirilen annelerden Zekiye Kaya, “Devlet hala biz anneleri anlamış değil” diyerek tepki gösterdi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan ve 200 gün süren açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine destek veren anneler, direnişlerinden dolayı hedef alınmaya devam ediliyor. Van’da gerçekleştirdikleri destek eylemlerinden dolayı “Kabahatler Kanunu” gerekçe gösterilerek 320’şer TL para cezası verilen 7 Barış Annesi hakkında ayrıca “propaganda” soruşturması başlatılarak, yurt dışına çıkma yasağı getirildi. Anneler hakkında ayrıca katılmadıkları basın açıklamalardan dolayı da para cezası kesildi. 
 
Annelerden Zekiye Kaya, cezalara “Bize değil bizi yerde sürükleyenlere kesilmeliydi” diyerek tepki gösterdi.
 
‘Devlet hala biz anneleri anlamış değil’
 
Yıllardır savaşa karşı barışı savunduklarını ifade eden Zekiye, “Bizler yıllardır savaşa karşı barış diyoruz. Ama ne yazık ki devlet hala biz anneleri anlamış değil. Açlık grevleri sürecinde anneler ‘ölüm olmasın’ dedikleri için yerlerde sürüklendiler ve şiddet uygulandı. Bizler barış çığlığını yükseltmek ve ölümlerin önünde kalkan olmak için sokaklardaydık. Ama ne yazık ki bizim hakkımızda cezalar, dosyalar ve soruşturmalar başlatıldı. Tek suçumuz barış istemekti. Barış istemek suç sayıldı, ‘ölümler olmasın’ demek propagandaymış. 80 yaşında ki bir annemiz yerlerde sürüklendi ve ters kelepçe takıldı. Neden? Çünkü biz ‘barış’ dedik. Bizler barışı devlet için de insanlık için de istiyoruz” diye konuştu.
 
‘Devlet annelere elini uzatmadan bu ülkeye barış gelmez’
 
Kan dökerek ve düşmanlık besleyerek hiçbir sorunun çözülemeyeceğini ifade eden Zekiye, “Devlet, Barış Anneleri’ne elini uzatmadan bu ülkeye barış gelmez. Anneler her ölümün karşısında birer kalkandır. Bizler ölüm, savaş istemiyoruz. Emine Erdoğan Roboski Katliamı’nda Roboskiye gitti. Roboski’de gözyaşı döktü. Biz anneler dedik; ‘bunlar annelerin acılarına ortak oluyorlar barış getirecekler’ ama Emine Erdoğan’ın gözyaşları Roboski de kaldı. Barışa karşı samimi olmalılar. Barışın olması için Kürt annelerini dinlemeleri yeterli olacaktır” ifadelerini kullandı.
 
‘Bizler ne yaptık, suçumuz ne?’
 
Van’da 7 anne olarak her ay imza atmaya gittiklerini belirten Zekiye, “Her anne hakkında 3 dosya açılmış. Aynı zamanda ‘Kabahatlar Kanunu’ndan’ bize para cezası kesmişler ve bize yurtdışı yasağı gelmiş. Hakkımızda açılan soruşturmalar devam ediyor. Bizler ne yaptık, suçumuz ne? Suçumuz barışı istememizdir. Katılmadığım basın açıklamasından bana para cezası gelmiş. O zaman orada olmadığımı dilekçe vererek izah ettim. Ama verdiğim dilekçe reddedildi. Asıl bizi yerlerde sürükleyenlerden davacıyız. Bizler hakkımızda kesilen para cezasını ve açılan davaları kabul etmiyoruz. Yurt dışı yasağı gelmiş bize. Bizler 70 yaşında ki anneleriz bizim devlete ne gibi bir zararımız olabilir. Biz Van Barış Anneleri Meclisi olarak mücadelemizden asla geri adım atmayacağız ve sonuna kadar barış mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.