Halk Maxmur-Hewlêr yolunun açılması için yürüyüşe geçti

  • 09:58 28 Temmuz 2019
  • Güncel
MAXMUR - Şehit Rüstem Cudi Kampı’nda yaşayan halk, 11 gündür kapalı olan Maxmur-Hewlêr yolunun açılması amacıyla yürüyüşe geçti. Halkın önü Irak ordusuna bağlı askerler tarafından kesilirken, halkın geçişine izin verilmiyor.  
 
Federe Kürdistan Bölgesi asayişi 11 gündür Maxmur Kampı’nden Hewlêr’e giden yolu kapatmış durumda. Günlerdir kapalı olan yoldan dolayı hastalar hastaneye, çalışanlar işlerine gidemiyor. Temel ihtiyaçlarını karşılamak için de olsa Maxmur halkının Hewlêr’e girişine izin verilmiyor. Günlerdir süren bu uygulamadan dolayı Şehit Rüstem Cudi Kamp halkı sabah saatlerinde yolun açılması amacıyla Maxmur Halk Meclisi’nin öncülüğünde yürüyüşe geçti. Belediye binası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi adına Maxmur Halk Meclisi bir açıklama yaptı. Meclis burada halkın taleplerini dile getirdikten sonra araçları ile konvoy oluşturarak Hewlêr’e doğru yola çıktı.
 
Fakat yolu kapatan Irak ordusuna bağlı askeri birlikler Maxmur halkının peşmerge üssüne geçmesine izin vermedi.  Burada bekleyişe geçen halk izin verilmemesi halinde çadır kurarak nöbete geçeceklerini belirtti. 
 
Halkın sloganlar ile bekleyişi devam ediyor.