Irak askeri Maxmur halkını engelledi: Direnmeye devam edeceğiz

  • 12:30 28 Temmuz 2019
  • Güncel
MAXMUR - Maxmur’da KDP’nin ambargosuna karşı Hewlêr’e doğru yürüyüşe geçen binlerce kişi kamp çıkışında Irak askerleri tarafından engellendi. Oturma eylemi gerçekleştiren ardından ise kampa geri dönen halk, eylemlerine devam edeceklerini belirtti. 
 
Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde 17 Temmuz günü bir restoranda Türk konsolosluk çalışanlarına yönelik yapılan saldırıda biri konsolosluk çalışını olmak üzere 3 kişi yaşamını yitirmesinin ardından Hewlêr-Maxmur yolu kapatıldı. KDP’ye bağlı asayiş güçleri Şehit Rüstem Cudi (Maxmur) Mülteci Kampı’na yönelik 11 gündür ambargo uyguluyor, kamptan kimsenin Hewlêr’e girişine izin verilmiyor. Buna karşı Maxmur halkı bugün sabah saatlerinde KDP’nin kamp üzerinde uyguladığı ambargoya karşı kitlesel bir yürüyüş düzenledi. Binlerce Mexmurlu ambargoya karşı Hewlêr’e doğru yola çıktı. Maxmur çıkışına kadar yürüyen kitle Irak askerleri tarafından durduruldu.
 
Halkın geçişine uzun süre izin verilmezken, kitle oturma eylemi gerçekleştirdi. Sloganlar ile ambargoya tepki gösteren halk, Irak askeri ile görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelere rağmen halkın geçişine izin verilmedi. 
 
‘Keyfi uygulamalar ile karşı karşıyayız’
 
Bunun üzerine Maxmur Halk Meclisi Eşbaşkanı Filiz Budak kitle ile birlikte bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Filiz, 25 yıldır Maxmur Kampı’nda mülteci olarak kaldıklarını hatırlatarak, bunun Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da güvence altına alındığının altını çizdi. Maxmur halkının kendi kendini yönettiğini, savunma ile örgütlenmesini de yaptığını ve bunun da tüm dünyaya örnek olduğunu söyleyen Filiz, Maxmur halkının Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Irak yönetimi tarafından sahip oldukları hakları hatırlattı. Filiz, “Birleşmiş Milletler’in bize tanıdığı haklarımız olmasına ve Irak, Kürdistan Bölgesi ve uluslararası devletlerce tanınmamıza rağmen 2017’den bu yana kampımız savaş uçaklarının hedefi olmuştur. Halkımız katledilmiştir. İnsani haklarımız ellerimizden alınmaya çalışılıyor. Hastalarımızı hastaneye götürüp tedavi ettiremiyor, öğrenciler okullarına gidemiyor ve bu keyfi olarak yapılıyor. Bizler 12 bin nüfuslu bir kamp olarak şuan çembere alınmış bulunmaktayız. Ve her kes biliyor ki kampımıza yönelik bu uygulamanın hiçbir hukuki gerekçesi yoktur. Bizler sivil bir toplumuz ve haklarımıza sahip çıkıyoruz. Fakat haklarımızı savunurken de engeller ile yüz yüze kalıyoruz. Bizler haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Bunun bilinmesini istiyoruz. Engellemeler ile bizleri durduramazlar” dedi. 
 
Yapılan açıklamanın ardından halk “Berxwedan jîyane” ve “Bimre ixanet” sloganları ile kampa geri döndü.