Rosa Kadın Derneği: Tüm kadınları ‘Mor Konvoy’ eylemine bekliyoruz

  • 09:06 30 Temmuz 2019
  • Güncel
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - Rosa Kadın Derneği erkeklerin trafikte kadına yönelik uyguladığı şiddete karşı 1 Ağustos’ta Dünya Kavşağı’nda yapacakları, “Mor konvoy” eylemine tüm Diyarbakırlı kadınları davet etti.
 
Tevgera Jinên Azad (TJA) kadın katliamları, kültürel soykırım, çocuk istismarı ve doğa katliamlarına karşı, 5 aylık eylem planı çıkardığı duyurusunu yapmıştı. "Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk" şiarıyla gerçekleşecek eylem planları bünyesinde Rosa Kadın Derneği de yer alıyor. Eylemleri pratiğe geçirme noktasında çalışan dernek üyeleri, 1 Ağustos’ta Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesine bağlı Dünya Kavşağı’nda trafikte erkeklerin kadına uyguladığı her türlü şiddete karşı, “Mor konvoy” oluşturmaya hazırlanıyor. 
 
‘Amedli kadınlar tepkilerini göstermeliler’
 
Kadına dönük şiddetin gün geçtikçe arttığına dikkat çeken Rosa Kadın Derneği üyesi Neslihan Çoban, şiddete ve kadın katliamlarına tepkilerini göstermek için kampanya başlattıklarını söyledi. Neslihan, “Tüm Amedli kadınlar şiddete karşı tepkilerini göstermeliler. Kadınlar yaşamın her alanında izole edilmek isteniyor. Bizlerde bunu kabul etmediğimizi, ayağa kalktığımızı ve buna karşı Mor konvoy gerçekleştireceğiz. 1 Ağustos’ta saat 19.00’da Dünya Kavşağı’nda tüm kadınları bekliyor olacağız” dedi.
 
‘Yaşamın her alanında mücadele vereceğiz’
 
Ardından konuşan Rosa Kadın Derneği üyesi Serra Bucak da, kadına yönelik şiddetin her alanda var olduğunu belirterek, “Bizlerde yaşamın her alanında bir mücadeleyi büyütmeye inanıyoruz. Trafikte bu mücadele alanlarından bir tanesidir. Kadın sürücüler için, kadın yayalar için, çocuk arabası taşıyan kadınlar için trafikte de kadına yönelik şiddetin önemine vurgu yapmak için 1 Ağustos’ta tüm kadınları davet ediyoruz” çağrısında bulundu.
 
‘Tüm hatalar kadın sürücülere yüklenmek isteniyor’
 
Son olarak konuşan Rosa Kadın Derneği üyesi Arin Zümrüt, “Trafikteki tüm hataların kadın sürücülere ait olduğunu düşünen zihniyete karşı tüm kadınları mor konvoya katılmasını bekliyoruz” diye konuştu.