Kadınlar ‘Mor Konvoy’da buluştu

  • 21:15 1 Ağustos 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR- “Değişim ve özgürlük için sende ayağa kalk” kampanyası kapsamında Rosa Kadın Derneği öncülüğünde erkeklerin trafikte kadına yönelik uyguladığı şiddete karşı onlarca kadın “Mor Konvoy” eyleminde buluştu. 
 
Tevgera Jinên Azad’ın (TJA) “Değişim ve özgürlük için sende ayağa kalk” kampanyası kapsamında Rosa Kadın Derneği, erkeklerin trafikte kadına yönelik uyguladığı şiddete karşı Kayapınar ilçesinde bulunan Dünya Kavşağı’nda “Mor Konvoy” oluşturdu. Eyleme Film Mor ekibi ile  5 Haziran 2015’te İstasyon Meydanı’nda gerçekleşen patlamada bacaklarını kaybeden Lisa Çalan’da destek verdi.  
 
Kadınlar eyleme onlarca araçla katıldı. Mor flamaların asılı olduğu araçlar Tesisler, Ceylan AVM ve 75 Bulvarı’nda kornalarla tur attı. Kadınlar konvoy boyunca camlardan mor flamalar sallayarak “Jin Jiyan Azadi” sloganı attı. Coşkulu konvoya halk alkışlar ve zafer işaretleriyle destek verdi. Kadınlar araçlarda “Jin jiyane jiyane nekuje” flaması açarken, araçların arkasına “Kadın yaşam özgürlük” dövizleri astı. Polislerin güzergah boyunca aldığı abluka ise dikkat çekti.
 
Dünya Kavşağı’nda eylemi sonlandıran kadınlar hatıra fotoğrafı çekilerek “Jin Jiyan Azadi” sloganı attı.