Bedia Akkaya: Kadın ittifakını genişletme hedefimiz var

  • 09:01 2 Ağustos 2019
  • Güncel
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - “Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk” kampanyasının Ağustos ayı planlamasını belirlediklerini kaydeden TJA aktivisti Bedia Akkaya, “Kampanyamız aynı zamanda kadın hareketinin bir inşa sürecini de içeriyor. Söz söyleme, eylem yapma tek başına yetmeyecek. Kadın cephesini, kadın ittifakını genişletme hedefimiz var” dedi. 
 
Tevgera Jinên Azad (TJA), kadına yönelik artan şiddet, katliam, çocuk istismarı ve doğa talanına karşı 19 Temmuz’da startını verdiği “Değişim ve özgürlük için sen de ayağa kalk” kampanyasının Ağustos ayı planlamasını başlattı. Eylem ve etkinliklerle kamuoyuna duyurulan kampanya kapsamında bir ay boyunca düzenlenecek forumlar, seminerler, mor konvoylar, yürüyüşler, açıklamalar ve özgür kürsülerle kadınların talepleri duyurulacak. 
 
TJA aktivisti Bedia Akkaya, kampanyanın programını ve amacını anlattı. 
 
‘Kampanya toplumsal ihtiyaca dair açığa çıktı’
 
Kampanyanın bir ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıktığını belirten Bedia, “Toplum olarak aslında biz hem direnişiyle hem de saldırı konseptiyle çok kapsamlı, geniş sonuçlar ortaya çıkardık. Bu sonuçların bir tanesi mevcut toplumu çökertme planının devrede 
olduğu bir süreçte buna karşı reaksiyonumuzun çok güçlü olması gerektiği ihtiyacı açığa çıkarıldı. Açığa çıkardığımız toplumsal direniş ve sonuçları itibari ile ciddi anlamda topluma dair ihtiyaçlar açığa çıktı. Aslında TJA’nın başlattığı kampanya toplumsal ihtiyaca, toplumsal iyiye dair bir kampanya. Çünkü OHAL süreci ile birlikte hem dinin siyasallaşması hem milliyetçiliğin yeniden hortlaması hem kadına yönelik cinsiyetçi söylemlerin neredeyse yaşamın her alanına nüfuz etmesi, aynı zamanda çocuğa dair, doğaya dair yani her birini aslında katliam olarak nitelendirebileceğimiz pratik ve somut durumlar da açığa çıktı” ifadelerini kullandı. 
 
‘3’üncü yol modeli ana gündemimiz’
 
Bu pratiklerin ve somutlaşmış örneklerin nasıl bir mücadele yürütmeleri gerektiği noktasında yol gösterdiğini ifade eden Bedia, nasıl mücadele edebilecekleri konusunda kapsamlı tartışmalar yürüttüklerini dile getirdi. Bedia, “Yine çok geniş zeminler üzerinden kadınlarla bir araya gelerek kadının ihtiyacına, çocuğun ihtiyacına, doğanın ihtiyaçlarına yönelik ne yapabileceğimizi konuştuk. Tüm güzelliklere yöneltilen bu saldırıları nasıl bertaraf edebiliriz üzerinden fikirler yürüttük. Kampanyamız çok kapsamlı olacak. Şu an için 6 ay belirledik ama bunun devamlılığı olacak. Yani biz yalnızca önümüzdeki süreç açısından bu 6 ayı belirledik fakat 6 ay sonra yeniden bir planlama çıkararak çalışmalarımıza devam edeceğiz elbette. Bu kampanyada 6 temel başlığımız var. Kapitalist moderniteden doğan sorunlara ışık tutmak, eleştirme, karşı çıkma ve bunun karşısında demokratik modernite veya 3’üncü yol dediğimiz mücadele modelini nasıl oturtabileceğimiz başlıklarını ana eksen olarak önümüze koyduk” diye anlattı. 
 
‘Çok yönlü bir mücadele olacak’
 
Bu kampanya kapsamında birden fazla atölye çalışması planladıklarını söyleyen Bedia, Marmara, Ege, Çukurova, Serhat ve Amed bölgesi başta olmak üzere birçok ilde bu atölyeleri gerçekleştireceklerini dile getirdi. Bu atölyeleri götürmedikleri bir ilin kalmayacağının altını çizen Bedia, “Kadınların yoksulluğa karşı yaptığı eylemleri göreceğiz, bazen göçmen kadınlarla dayanışma, bazen doğa katliamlarına karşı toplumu duyarlı hale getirmeye dair doğa yürüyüşleri, bazen tencere ve tavamızla ekonomiyi çökertmeye çalışanlara karşı direnme pozisyonumuz olacak, bazen de mor konvoylarımızı oluşturacağız. Çok yönlü bir mücadele ve kampanya süreci olacak aslında. Çocuk istismarına dair açığa çıkan durumları yerinde, zaman kaybetmeden ciddi protestolar ile teşhir edeceğiz. Kampanyamız aynı zamanda kadın hareketinin bir inşa sürecini de içeriyor. Söz söyleme, eylem yapma tek başına yetmeyecek. Kadınlara alan yaratmak da birinci amaçlarımızdan biri olacak” dedi. 
 
‘Hedefimiz kadın cephesini ve ittifakını genişletme’
 
Kayyımların kapattığı kadın kurumlarını yeniden inşa etme ve çalışmalarına başlama noktasında harekete geçeceklerini belirten Bedia, “Kadınların çözüm alternatifi bulabileceği, her türlü şiddete karşı muhatabını bulabileceği kurumlar oluşturmalıyız. Oluşturacağımız kadın ekipleri ile sorunlara çözüm bulacağız. Tek bir kadının muhatapsız kalmaması için uğraşacağız. Her alanda tam bir kadın kırımı yaşandı ve şimdi tüm bu alanlarda harekete geçiyoruz. Alternatif alanlar oluşturacağız. Kadın cephesini, kadın ittifakını genişletme hedefimiz var. Kampanya çok net ve açık aslında. Biz o nedenle aslında tüm kadınların bu kampanyaya dahil olmasını ve hangi zihniyetten geliyorsa gelsin ortak mücadele zeminine güç katması gerektiği inancındayız” diye belirtti.
 
Ay ay planlamalar çıkarılacak
 
Bedia, dün Diyarbakır'da Mor Konvoy gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, bu etkinlikle trafikteki cinsiyetçiliği protesto ettiklerini söyledi. Mor konvoyu birçok ilde de gerçekleştireceklerini vurgulayan Bedia, şöyle dedi: "Aslında dövizlerimiz, lolipoplarımızla, trafikte kadın sayısını artırarak müdahale etme konusunda kararlılığı içeren bir eylemdi. Bu konvoyları dönem dönem tekrarlayacağız. Birçok yerde eş zamanlı kadın kürsüsünü kurmayı ve bu kürsülerde kadın sorunlarını konuşabilmeyi planlıyoruz. Bu kürsüler ve forumlar aracılığıyla sesini duyurmak isteyen kadınlar duyurabilir, kendiyle ilgili ve ya kadın sorunuyla ilgili tartışmak istediği konuları tartışabilir. Eminim burada tartışan kadınlar mücadele anlamında büyük çıkışlar yapacaktır ve kendini daha öz güvenli hissedecektir. Bunun gibi birçok görsel etkinliklerimiz olacak, mitingler, yürüyüşler, seminerler, paneller, forumlar gibi.” 
 
Somutlaşan ve belirlenen etkinlik planlamalarının olduğunu ifade eden Bedia, "1 ay boyunca kadına yönelik şiddeti, her türlü şiddete karşı kadının öz gücüyle savunmasını yapabileceği, yine 1 ay boyunca 'Dünyamız ölüyor, dünyamıza sahip çıkalım' şiarıyla doğamıza yöneltilen her türlü saldırıya karşı koyma ve bu konuda bilinçlenmeyi içeren, doğa yürüyüşleri ile seminerleri içerecek bir planlama ortaya çıktı. Dediğim gibi başlıklar çok yönlü, planlamalar çok fazla, her kesimden insanın kendisini içerisinde bulabileceği bir kampanya olacak" dedi.