Eğitimcilerden ebeveyn ve çocuklara tavsiye: Tatili fırsata çevirin

  • 09:07 3 Ağustos 2019
  • Güncel
HATAY- Yaz tatilinin çocuk ve ebeveyn ilişkilerinde önemli fırsat olduğunu belirten eğitim danışmanı Nurcan Ördek, tatilin verimli ve eğlenceli geçmesi için sosyal, kültürel, sportif ve çevreci faaliyetler içeren tavsiyelerde bulundu.
 
Çocukların iple çektiği tatil süreci devam ederken, tatilin nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusunda ebeveynler planlamalar yapıyor. Uzmanlar ve eğitim danışmanları ise, çocuğun yaşına ve özelliklerine göre planlanmış verimli bir tatilin, çocuğun zihinsel, duygusal, akademik ve sosyal gelişimine katkı sağlayacağına dikkat çekiyor.
 
‘Bu süreçte teknoloji yerine doğaya yönelin’ 
 
Eğitim danışmanı Nurcan Ördek, özellikle sınava hazırlık grubu olan 8. ve 12. sınıf öğrencilerine yorucu bir tempodan sonra yaz tatiline başladıklarını anımsatarak, şu önerilerde bulundu: “Kendinizi tanımaya yönelik hobi ve uğraşlarla ilgilenebilirsiniz. Bu uğraşlar kitap okumaktan tutun da film izlemeye, aileleriyle kolektif işlerde bulunmaya kadar genişletilebilir. Tatil planlarınızı kendi istek ve hobilerinize ebeveynlerinizin desteği ile düzenleyebilirsiniz. Bu dönemin sizler için eğitici olduğu kadar eğlenceli de olmasına özen göstermelisiniz. Bahçe işlerinde ebeveynlerinizle birlikte kolektif paylaşımlarda bulunarak zamanınızın verimli ve eğitimli geçirebilirsiniz. Doğa ile ilgilenmek size iyi gelecektir. Hobileriniz doğrultusunda kimi yaz kurslarına katılabilir, müzik, resim gibi eğlenceli, dinlendirici ve eğitici planlar yapabilirsiniz. Tatilinizde dikkat etmeniz gereken en önemli tavsiyem çevrenizle iletişime açık olmak için teknolojiden uzak kalmaya özen göstermeniz olacaktır.”
 
‘Tatilin konusu ders olmamalı’
 
Yaz tatillerinin ebeveyn ve çocuk arasındaki doğru iletişim için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Nurcan, bu fırsatın en iyi şekilde planlanması gerektiğini söyledi. Nurcan, ebeveynlerin çocukları ile planladığı yaz tatili için de şu önerilerde bulundu: “Tatili çocuklarınızla sağlıklı iletişim sağlayabilmek için fırsat olarak değerlendirin. Tatilin konusu ders çalışmak, çocukların zayıf olduğu veya başarılı olduğu dersler olmamalı. Bunun yerine neler konuşulabilir, paylaşılabilir gibi şeyler planlanmalı ve hayata geçirilmeli. Çocuklarınızı yine aile içinde yapılan kolektif iş bölümlerine dahil edebilirsiniz. Bahçe işlerinde eğitici ve kolektif paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Tatilin konusu bu gibi paylaşımcı sohbet ve iş bölümlerinden uzaklaştıkça, çocuklar için çekilmez bir hal alacaktır. Sınav ve dersten boğulan çocuklar tatil süreçlerinde de ebeveynleri tarafından kimi eğitim dayatmalarına maruz bırakılırsa bu kendilerinde kişilik bozukluklarına da yol açabilir. Söz konusu dayatmalar ebeveynin çocuk gözünde okulda gördüğü öğretmen, çocuğun ise ebeveyn gözünde okulda olması gereken öğrenci profilinde görülmesine yol açacak. Bu da ebeveyn ile çocuk arasındaki iletişimi zayıflatacaktır. Sağlıklı iletişime ket vurulacaktır. Çocuğu kendi hobi tavsiyelerinize zorlamaktan vazgeçmeli, teknolojiden uzak, eğlenceli birliktelikler sağlamalısınız.”