Cumartesi Anneleri: Bizim aradığımız adalet size de lazım olacak

  • 13:38 3 Ağustos 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Cumartesi Anneler, eylemlerinin 749’uncu haftasında, 7 Ağustos 1995’te gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Abdurrahim Demir’in akıbetini sordu. Anneler, polislere "Adalet bir gün size de lazım olacak" çağrısı yaptı.
 
Kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri eylemlerinin 749’uncu haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelmek isteyen Cumartesi Anneleri, bir kez daha polis tarafından engellendi. Polisin annelere engel olması üzerine, eylem İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta gerçekleşti. Polis tarafından ablukaya alınan sokakta Cumartesi Anneleri, üzerinde kayıpların fotoğraflarının olduğu tişörtler giyerek, gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarıyla karanfil taşıdı. Eyleme Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu destek verdi.
 
Eylemde bu hafta, 17 Ağustos 1995’te gözaltına alınan Abdurrahim Demir’in akıbeti sorularak, dosyasındaki 24 yıllık cezasızlığın son bulması ve adalet sağlanmasını istedi.
 
‘Hiçbir açıklama yapılmadı’
 
Basın açıklamasını 21 Mart 1995’te gözaltında kaybedildikten sonra cenazesi kimsesizler mezarlığında bulunan Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak yaptı. 28 Temmuz 2019, 7 ve 21 Şubat tarihleri arasında  kendilerinden uzun süre haber alınamayan 6 kişinin durumuna değinen Maside, “6 kişiden Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak ve Salim Zeybek'in Ankara Emniyeti'nde olduğu ailelerine bildirildi. Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen'den ise hala haber alınamıyor.  Söz konusu 6 kişi, aynı tip transporter araçlarla ve tanık beyanlarına göre kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan kişiler tarafından zorla kaçırılmışlardı. Bu ağır ithamlara karşı yetkililer, gözaltında oldukları kabul edilen 4 kişinin bugüne kadar nerede oldukları ve ne tür uygulamalara maruz kaldıklarına dair kamuoyuna hiçbir açıklama yapmadı” diye belirtti.  
 
‘Görevinizi yerine getirin’
 
Adalet Bakanına ve adli makamlara seslenen Maside, “Şubat ayından bu yana nerede oldukları bilinmeyen Yasin Ugan, Özgür Kaya, Erkan Irmak ve Salim Zeybek'in kaçırılma vakalarının etkin bir biçimde ve maddi gerçeği açığa çıkartacak şekilde soruşturulmasını sağlama görevinizi yerine getirin” diye belirtti. Maside, hala kendilerinden herhangi bir haber alınamayan Mustafa ve Gökhan’ın akıbetinin bir an önce açıklanmasını istedi.
 
‘Tüm girişimler sonuçsuz kaldı’
 
Maside ardından, Abdurrahim Demir’in kaybedilişini anlattı. Abdurrahim’in askerliğini bitirdikten sonra 17 Ağustos 1995 tarihinde Mardin’in Ömerli ilçesindeki evinden, Adana'daki akrabalarının yanına gitmek için yola çıktığını dile getiren Maside, Mardin Kızıltepe Şavalet noktasında kimlik kontrolü için durdurulan otobüsten indirilen Abdurrahim’in, askerlerce gözaltına alındığını söyledi. Tanıkların ailesine, çocuklarının Şavalet Jandarma Karakolu'na götürüldüğü söylendiğini ifade eden Maside, karakola giden aileye "Biz böyle birini almadık" cevabı verildiğini belirtti. Maside, “Mardin Emniyeti ise ‘Abdurrahim pasaport çıkartıp, Fransa'ya garson olarak gitti’ açıklamasıyla gerçeğin üstünü kapatmaya çalıştı. Abdurrahim’in ailesi ise, ‘Bu işin peşini bırakın’ diye tehdit edildi” diyerek yapılan tüm girişimlerin sonuçsuz kaldığını ve Abdurrahim’den bir daha haber alınmadığını ifade etti.
 
‘Kardeşimi bulamadım’
 
Abdurrahim’in annesi Kesriye Demir’in 20 yıl boyunca “Oğluma ne oldu?” diye sorduğunu ve oğlunun akıbetini öğrenmeden yaşama veda ettiğini hatırlatan Maside, 27 Ocak 2018'de Galatasaray Meydanı'nda yaşamını yitiren Mehmet Demir’in "Kardeşimi bulamadım, annemin yüzüne bakamıyorum” sözlerini hatırlattı. Maside, Abdurrahim’in kaybedilmesinden sorumlu olanların yargılanmalarını ve cezalandırılmalarını istedi.
 
‘Adalet yarın size de lazım olacak’
 
23 Şubat 1995’te gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız da, kendilerinden uzun süre haber alınmayan ve geçtiğimiz günlerden 4’ünün gözaltında olduğu açıklanan 6 kişinin durumuna dikkat çekti. Polislere seslenen Hanife, “Bu aradığımız adalet yarın öbür gün size de lazım olacak. İlk oturduğumuzda herkes için adalet dedik. ‘Siz kimsiniz de bizim için adalet istiyorsunuz’ dediler ama bugün bakın onlar da adalet arıyor” diye konuştu.  
 
‘Ailelere hak aramamaları söylendi’
 
CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, gözaltından kaybedilen 6 kişi hakkında bilgi vererek, “Geçtiğimiz Pazartesi aileler aranarak gözaltında oldukları söylendi” dedi. Aile ve avukatların başvuruşlarının sonuçsuz kaldığını ifade eden Sezgin, avukatların şuana kadar gözaltında olduğu söylenen 4 kişi ile hiç görüşemediği bilgisini paylaştı. Ailelerin kısa bir süre yakınlarıyla görüşebildiğini sözlerine ekleyen Sezgin, bu görüşme kapsamında ailelere hak aramamaları söylendiğini aktardı.  
 
Açıklamanın ardından eylem sona erdi.