Kadınlardan Bağlar Belediyesi'ne tepki: Temizliği biz yapıyoruz

  • 09:01 4 Ağustos 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - HDP’nin kazandığı ancak Eşbaşkan Zeyyat Ceylan’ın KHK’li olduğu gerekçesiyle AKP’ye verilen Bağlar Belediyesi’nin kendilerine hizmet vermediğini dile getiren kadınlar, "Belediyenin yapması gereken temizliği biz yapıyoruz" diyerek tepki gösterdi.
 
Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 2019 Yerel Seçimleri’nde belediyeyi yüzde 70,34 oyla Hakların Demokratik Partisi (HDP) kazandı. Ancak Yüksek Seçim Kurulu (YSK), HDP İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan’ın Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmesini gerekçe göstererek seçimlerde 2’nci parti olan AKP’nin belediye başkan adayına mazbata verdi. Mazbatayı aldıktan sonra göreve başlayan AKP’li başkan Hüseyin Beyoğlu, yapmadığı hizmetlerden dolayı halkın yoğun tepkisi ile karşılaşıyor. İlçeye bağlı Muradiye ve Fatih mahallelerinde yaşayan kadınlar, mahallede çöplerin toplanılmadığını ve bundan dolayı da çocuklarının kötü kokulardan hasta olduklarını söyledi.
 
‘Mahalleye ilaçlama aracı getirilmiyor’
 
Belediyenin Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) bünyesindeyken düzenli olarak sokakların temizlendiğini kaydeden mahalle sakinlerinden Bedriye Yıldız,  şu an temizlik yapılmadığını ve mahallelerine belediye işçilerinin uğramadığını kaydetti. Bağlar’da mahallelerinin yoğun olduğunu ve hemen hemen her köşede çöp yığınlarıyla karşılaşabileceğimizi aktaran Bedriye, “Sokaklarımızı kendimiz temizlemeye çalışıyoruz fakat bu yetmiyor. Özellikle yaz aylarında çöpler koku yaptığı için çocuklar kokudan kaynaklı hasta oluyor. Çöpler böcekleniyor ve mahalle böceklerden arındırılmıyor” diye belirtti. 
 
Çöpler koku yapmasın diye üzeri poşetle kapatılıyor
 
Kudret Aydemir ise, çöplerin mahallede koku yapmaması için her gün evinin önünü yıkamak zorunda kaldığına dikkat çekerek, mahalleyi çöplerden arındırmak için üzerini poşetlerle kapattığını söyledi.
 
‘Çöpler haftada bir alınıyor’
 
Yaklaşık 16 yıldır mahallede yaşayan ve belediyenin DBP’de iken düzenli olarak sokaklarının temizlendiğini söyleyen Mesude Gezen ise, mahallelerini çok sevdiğini ancak mahallenin kirliliğinden kaynaklı komşularıyla dışarıda oturamadıklarını kaydetti. Mesude, “Belediyenin yapması gereken işi biz yapıyoruz. Bağlar’da sadece geniş ve görünür sokaklar temizleniyor. Ara sokaklarda çöpler bir hafta biriktikten sonra toplanıyor. Koku ve oluşan böcekler nedeniyle çocuklarımız hastalıkla yüz yüze.  Endişeleniyoruz” dedi.