Almanya’da çocukların şeker tüketiminde artış

  • 10:38 13 Ağustos 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Almanya’da çocuklar tavsiye edilen yıllık ortalama şeker tüketim limitini aşarken, Alman tüketici hakları derneği Foodwatch gıda endüstrisinin tutumunu eleştirdi.
 
Çocuklar arasında aşırı şeker tüketimi endişe yaratmaya devam ediyor. Alman tüketici haklarını koruma derneği Foodwatch, Almanya'da çocukların 12 Ağustos itibarıyla tüm yıl tavsiye edilen şeker miktarını şimdiden tükettiğini bildirdi.
 
Tüketilen enerjinin yüzde 16,3’ünü serbest şekerden alıyorlar
 
Foodwatch'ın Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tavsiye ettiği ölçüyü baz alarak yaptığı hesaplamalara göre 3 ile 18 yaş arasındaki çocuklar, günlük tükettikleri enerjinin yüzde 16,3'ünü serbest şekerden tedarik ediyor.  Oysa WHO, 18 yaşın altındakilerin en fazla yüzde 10 oranında şeker tüketmesini tavsiye ediyor. Almanya'da kız çocukları günde 38 gram yerine 60 gram, erkek çocuklar günde 44 gram yerine 70 gram tüketiyor.
 
"Serbest şeker” terimi, üretici ve tüketicilerin gıdalara eklediği şeker ile bal, şurup, meyve suları ve meyve konsantrelerinde doğal olarak bulunan şekerleri içeriyor.  
 
Foodwatch'ın araştırmasına göre serbest şeker tüketme limitini yetişkin erkekler, 20 Eylül'de, kadınlar da 8 Ekim'de doldurmuş olacak. 
 
Şekerli ürün reklamlarına sınırlama talebi
 
Foodwatch'tan Oliver Huizinga, çocukların arada sırada şekerli ürünler tüketmesinde bir sakınca olmadığını, sorunun gıda endüstrisinin neredeyse çocuklara özel tatlılar, şekerli içecekler ve diğer abur cuburları sınırsız olarak pazarlamasından kaynaklandığını dile getiriyor. Foodwatch, gıda bakanından şekerli ürün reklamlarına sınırlama getirmesini talep ediyor ve sadece dengeli, uygun ürünlerin çocuklara pazarlanmasını öneriyor.
 
Fazla şeker tüketimi insanlarda tip 2 diyabet, aşırı kilo, kalp hastalıkları ve kanser riskini artırıyor.
 
Kaynak: DW Türkçe