Son 44 yılda hayvan türleri yarı yarıya azaldı

  • 12:46 13 Ağustos 2019
  • Ekoloji
HABER MERKEZİ - Yapılan araştırmalara göre, insanların yaşam alanlarını yok etmesi nedeniyle, dünya çapında ormanlarda yaşayan çok sayıda hayvan türünde yarı yarıya azalma oldu.
 
Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF) verilerine göre 1970-2014 yılları arasında ormanda yaşayan çok sayıda hayvan türünün sayısı yarı yarıya azaldı. Özellikle kurbağalar gibi amfibi türler ve maymun gibi memeli hayvanlar ya da orman fillerinin sayısında ciddi oranda düşüş kaydedildiği bildirildi.
 
Raporda mercek altına alınan 455 hayvan popülasyonu ve 268 omurgalı türünde ortalama yüzde 53'lük azalma tespit edildi.  Azalmadan özellikle de tropik bölgeler ve Amazon ormanlarının etkilendiği belirtilen raporda, canlıların sayısının azalmasının başlıca nedeni olarak ağaç kesimi ve tarım amacıyla ormanların yok edilmesi sonucu yaşam alanlarının kaybı gösterildi.
 
WWF Almanya Şubesi'nden yapılan açıklamada, dünya çapında ormanlarda tür çeşitliliğindeki azalmanın alarm verdiği belirtildi.  
 
‘İklim değişikliği mücadelesinin en iyi yöntemi ormanlaştırma’
 
Öte yandan Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü'nün kısa süre önce açıklanan raporunda iklim değişikliğiyle mücadelenin en iyi yönteminin ormanlaştırma olduğu sonucuna varılarak, ormanlaştırmayla karbondioksit salınımının üçte ikisinin azaltılabileceğine dikkat çekilmişti. 
 
Ormanlar iklim değişikliğine yol açan karbondioksiti emiyor, aşırı sıcak, don, kuruluk ve fırtına gibi doğa olaylarını yumuşatıyor. Havayı temizleyen ormanlar pek çok canlının da yaşam alanı.
 
Kaynak: DW Türkçe