Ömeryan'da yangınlar bahçe verimini düşürdü

  • 09:01 14 Ağustos 2019
  • Emek/Ekonomi
Medine Mamedoğlu
 
MARDİN - Mardin’de verimli sebze ve meyve bahçeleri ile bilinen Ömeryan’da çiftçilerin yüzü bu sene gülmedi. Bahçelerinden eski verimi alamayan çiftçiler, yangınlar ve kurtlanma nedeniyle özellikle elmaların yarısının çöpe gittiğini söyledi.  
 
Mardin’de tarıma elverişli geniş toprakları bulunan Ömeryan bölgesinde, askeri operasyonlar ve çıkarılan yangınlar nedeniyle verim düştü. Özellikle elmaları ile bilinen bölgede, bu sene bahçe sahipleri meyvelerden istediği verimi alamadı. Çıkan yangınlara ek olarak meydana gelen kurtlanma sorunu nedeniyle elmaların çürüdüğü köylerde çiftçiler ilk defa böyle bir olayla karşılaştıklarını söyledi.
 
'Bahçeler eski verimini kaybetti '
 
Doğanlı (Talate) köyündeki çiftçilerin meyve ağaçlarında bekledikleri verim olmadı. Kurtlanma ve çıkan yangınlar nedeniyle elma bahçelerinin yarısından hasat alamadıklarını söyleyen bahçe sahibi Arife Acar, "Bu köyde her ailenin bahçesi var. Elma, erik, sebze ve daha adını sayamadığım bin bir çeşit ürün var. Yaz kış demeden köylüler bu bahçeler ile ilgileniyor. Sebzesi dışında elmalarıyla da ünlüdür burası. Yeşil elmalar toplandıktan sonra ülkenin her yerine gönderilir. Ama bu sene diğer senelerden farklı olarak elmalarımız yetişmedi. Yetişen de çok küçük ya da kurtlanmış bir şekilde çıktı" dedi. 
 
‘Bahçelerimizin yarısı yandı'
 
Verimsizlik nedeniyle bu yıl masraflarını da çıkaramadıklarını kaydeden Arife, “Topladığımız meyve ve sebzeleri ilçe merkezine götürmek için araç tutuyoruz. Araç dışında komisyoncuya da para veriyoruz. Zaten bahçeden çıkan ürünlerden aldığımız paranın yarısı böyle gidiyor. Bu sene de elma bahçelerimizin yarısı kurtlandı. Bir diğer yarısı da yaşanan yangınlardan etkilendi. Çok az bir kısmından ürün alabildik sadece. O kadar emek veriyoruz, çaba harcıyoruz ama aldığımız verdiğimizden çok çok az geliyor. Buradaki köylülerin de tek geçim kaynağı bu bahçeler. O yüzden ya bu yangın ve diğer sorunların çözülmesi lazım ya da çiftçilere destek çıkılması gerekiyor" diye konuştu.