Avşin bebeğin yaraları gözüne kadar sıçradı: Adana’ya sevki şart!

  • 09:07 17 Ağustos 2019
  • Güncel
MARDİN - Annesi ile 9 aydır cezaevinde kalan hemanjiom (damar tümörü) hastası Avşin bebeğin yaraları gözüne kadar sıçradı. Avşin, Mardin Devlet Hastanesi’nde doktorlar tarafından Diyarbakır’a sevk edildi, ancak annesi Hülya Usanmaz, tedavinin sadece Adana’da yapıldığını belirterek, bunun için duyarlılık çağrısında bulundu. 
 
Annesi Hülya Usanmaz’a verilen 6 yıl 7 ay hapis cezası nedeniyle 9 aydır cezaevinde kalan ve doğuştan hemanjiom (damar tümörü) hastalığı bulunan Avşin bebeğin durumu günden güne kötüleşiyor. Tedavisi yapılamadığı için ilaçlarını da alamayan Avşin'in yüzündeki yaraların son olarak boğazına geldiği ifade edilmişti. Gündem olduktan sonra bayramdan önce Mardin Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Avşin’in yaralarının gözüne de sıçradığı, bu nedenle antibiyotikle tedavinin de artık yapılamayacağı öğrenildi. 
 
Dört aydır ilaçlarını alamıyor!
 
Avşin için daha önce yapılan bütün başvurular sonuçsuz kaldı. Üç ayda bir tedavi için Adana’da bulunan özel bir hastaneye götürülmesi gereken Avşin, Avrupa’dan getirilen ilaçlar ile tedavi ediliyordu. İlaçları verilmesine rağmen cezaevinde güneş görmediği ve havasız kaldığı için tedavisinde bir ilerleme yaşanmadığı gibi Avşin bebeğin dört aya yakındır ilaçlarını kullanmadığı öğrenildi. Hastanenin “tedavi düzenli devam etmiyor” gerekçesiyle vermeyi bıraktığı ilaçları kullanamayan Avşin’in yüzündeki yaraların ağız kısmına kadar ilerlediği ve ağzının içini de etkilemeye başladığı biliniyordu. 
 
Hastalık boğazından sonra gözüne vurdu!
 
Son olarak gelen bilgilere göre hastalık boğazı dışında gözüne de vurdu. Avşin’in bayramdan önce Mardin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı kaydedildi.  
 
Öte yandan hastaneye kaldırıldığı esnada Avşin ve annesinin babayla karşılaştığı, bu nedenle de cezaevi jandarması tarafından, "Bunu sen planladın bir daha seni insan içinden geçirip doktora getirmeyeceğim" diye tehdit edildiği ve sonrasında yangın merdivenlerinden doktora götürüldüğü ifade edildi.  
 
Duyarlılık çağrısı 
 
Hastanede Avşin'in yaralarına bakan doktorun ise, "Bu hastalığın tedavisi burada olmaz" diyerek Avşin'i tedavi için Diyarbakır'a sevk ettiği belirtildi. Hastalığın tedavisinin sadece Adana' da olduğunu söyleyen anne Hülya ise sevki kabul etmedi. Görüşe giden ailesi aracılığıyla bilgi veren Hülya, kızının her geçen gün daha da zayıfladığını ve gözüne geçen yaralar nedeniyle sürekli gözünü kaşıyıp ağladığını söyledi. Avşin’in durumu daha da kötüleşmeden Adana’ya sevk edilerek tedavisinin yapılmasını isteyen Hülya, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.