DBB'de kadın çalışmalarının startı verildi: Mahalle kadın meclisleri kurulacak

  • 09:03 18 Ağustos 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Komisyonu Başkanı Ceylan Aslan, belediyelerde yapılacak çalışmalardan birinin de toplumsal cinsiyet eğitimi olacağını ifade ederek, “Geleneksel yaklaşımların kadına ve erkeğe biçmiş olduğu toplumsal cinsiyet algısını ortadan kaldırmak için geliştirdiğimiz perspektifi ilk olarak hizmet üreten merkezlerden biri olan belediyelerde işletmeyi önemli buluyoruz” dedi.
 
Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne (DBB) atanan kayyımların ardından 31 Mart yerel seçimleri ile birlikte Halkların Demokratik Partisi (HDP) yüzde 62.93’lük bir oy oranıyla kazandı. Belediyelere geldikten sonra ilk icraatı kadın kazanımlarını yok etmek olan kayyımların aksine HDP, belediyeleri kazanmasının ardından kadın çalışmalarının startını verdi. DBB Kadın Politikalar Daire Başkanlığı’nın yeniden açılmasıyla hız kazanan kadın çalışmaları ilçe belediyelerinde de Kadın Müdürlükleri oluşturulmaya başlamasıyla devam ediyor.
 
DBB Kadın Komisyonu Başkanı Ceylan Aslan belediyedeki kadın çalışmalarını anlattı. 
 
‘Belediyelerde Kadın Müdürlükleri açılıyor’
 
Çalışmalarına dört aydır devam ettiklerini söyleyen Ceylan, geçmiş dönemde kadın çalışması yürüten arkadaşlarının çalışmalarının da kendilerine perspektif sunduğunu belirtti. Ceylan, “Biz de bize bıraktıkları perspektifin üzerine bir şeyler katarak sahalara inmeyi düşünüyoruz. Kayyım döneminde başlatılmış ‘Güçlü kadınlar güçlü yarınlar’ projesinin içeriğini değiştirerek yüz bin kadına ulaşmayı hedefliyoruz. Kayyım sürecinde başlatılan bu projenin içeriği yalnızca belli bir kesim kadına hitap ediyordu. Bilişime hakim olan kadınlar üzerinde geliştirilmiş bir proje iken biz bunun halk ayağını nasıl oluştururuz üzerinden çalışmalara başladık. Bu proje kapsamında kadın istihdamını geliştirerek eğitim, kültür, sanat çalışmaları yürütmeyi düşünüyoruz. Mahalledeki kadına, sokaktaki kadına nasıl ulaşabiliriz, onları da nasıl katabiliriz üzerinden yoğunlaşmalarımız sürüyor. Kadın Politikaları Daire Başkanlığımız aktif bir şekilde çalışmalarını yürütüyor.17 ilçede de kadın müdürlüklerimizi açma girişimlerinde bulunduk. İlk müdürlüğümüzü Ergani ilçemizde gerçekleştirdik. Ergani’de kadın müdürlüğümüz aktif bir şekilde çalışmaya başladı. Müdürlüğe bağlı üç birimimiz var; şiddetle mücadele, ekonomi ve eğitim. Birimlerimizi inşa etme çalışmaları sürüyor” dedi. 
 
‘Toplumsal cinsiyet eğitimleri verilecek’
 
Ergani Belediyesi ile başlayan bu süreçle birlikte belediyede çalışan tüm personele toplumsal cinsiyet eğitimleri verme çalışmasını başlattıklarını kaydeden Ceylan, çalışmaya dair önergenin belediye meclisinden geçtiğini söyledi. Ceylan, “26 Ağustos’ta toplumsal cinsiyet eğitimlerimizin startını Ergani’den vererek daha sonra da Büyükşehir Belediyesi ve kalan 16 ilçemizde de sürdüreceğiz. Toplumsal cinsiyet kadın erkek üzerinde doğuştan şekillenen bir cinsiyet tanımıdır ve biz bu cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmaya önce kurumlarımızdan başlayacağız. Bu eğitimleri kurumlarımızda bitirir bitirmez sahada da mahalle meclislerimiz üzerinden vereceğiz. Geleneksel yaklaşımların kadına ve erkeğe biçmiş olduğu toplumsal cinsiyet algısını ortadan kaldırmak üzerinden geliştirdiğimiz perspektifi ilk olarak hizmet üreten merkezler olan belediyelerde işletmeyi önemli buluyoruz.  Hizmeti götürenlerin bu eğitimi alması sahadaki çalışmaların da verimini yükselteceğine inanıyoruz” diye belirtti.
 
‘Mahalle kadın meclislerini oluşturacağız’
 
Stratejik planlama çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Ceylan, mahallelerde kadın toplantıları düzenleyerek, anket çalışması yaparak kadınların istek ve taleplerini aldıklarını dile getirdi. Ceylan konuşmasına şöyle devam etti: “Mahallelerde yürüttüğümüz saha çalışması ve anket sonuçları doğrultusunda stratejik planımızı oluşturacağız. Bunun yanında Büyükşehir Belediyesi olarak halka hizmeti kent konseyleri üzerinden işletmeyi hedefledik ve bu anlamda girişimlerimizi yaptık. İlk yürütme toplantımızı da gerçekleştirdik. Bizler de kent konseyi ile beraber Büyükşehir Kadın Komisyonu olarak bir kadın meclisi inşa etme, bu kadın meclisinin de alt birimleri olarak mahalle kadın meclislerini oluşturmayı düşünüyoruz. Bu mahalle kadın meclislerinin ekonomi, kültür, sağlık ve eğitim birimlerini kurarak mahallede oluşacak kadın sorunlarına dair ilk elden örgütleme ağı gerçekleşecek. Bir yandan da kooperatifler üzerinden çalışmalarımız var. Kadının emeğinin ilk elden üretimi ve bu emeğin kadın ekonomisine katkısını sunma, pazarlar aracılığıyla kendi ekonomisini oluşturmasını sağlama hedeflerimiz var.”
 
‘Kadın dengbejlerle dinletiler gerçekleştireceğiz’
 
Belediyenin kültür çalışmaları hakkında da bilgi veren Ceylan, “Geçtiğimiz günlerde belediye bünyesinde kadın çalışmalarına ek olarak merkez dört ilçe ve diğer ilçelerimizde kadın film gösterimleri gerçekleştirdik. Mahalle ve köylerimizdeki kadınlardan çok olumlu tepkiler aldık. Güçlü bir sahiplenmeyle karşılaştık. Kadının dışarı çıkışının engellendiği ilçe ve köylerde bile yüksek düzeyde bir katılım gerçekleşti. Bunun yanı sıra kültür komisyonumuz üzerinden çocuklar için de etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Çocuk film gösterimleri, animasyon şovlar gerçekleştirdik. Bununla birlikte dengbej dinletileri organize ediyoruz. Bu kapsamda kadın dengbejler çağırılarak onlar öncülüğünde bir çalışma yürüyor. Ağustos ayı planlaması içerisinde de bu çalışmalarımız mevcut” diye belirtti.
 
‘Sen de ayağa kalk’ kampanyasıyla etkinlikler düzenlenecek
 
Ceylan son olarak şöyle dedi: “Tevgerên Jinên Azad (TJA) öncülüğünde başlatılmış olan ‘Değişim ve Özgürlük İçin Sen de Ayağa Kalk’ kampanyasını bizler de belediyedeki kadınlar olarak desteklediğimizi belirtiyoruz. Kampanya kapsamında belediyedeki kadınlarla birlikte planlamalar gerçekleştiriyoruz. Kadına özgü piknikler, tarihi yerlerin gezimi, mor uçurtma etkinliği gibi organizasyonlar düzenleyeceğiz. Kadının kendini özgür hissedeceği alanlar yaratma ve sosyal etkinliklerle de kadınlarla buluşma gerçekleştirmek istiyoruz. Bu anlamda da kampanya içerisinde kendimizi görme durumumuzu ifade etmek istiyoruz.”