Tecavüz eden polislere karşı binlerce kadın sokakta !

  • 10:08 18 Ağustos 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Meksika’da Ağustos ayının başından bu yana polislerin karıştığı tecavüz vakaları sonrası binlerce kadın sokağa çıktı. Kadınlar bir karakolun ikinci katını ateşe verdi.
 
Meksika’da polislerin bir hafta içinde karıştığı tecavüz vakalarına karşı  ülkedeki kadınlar sokağa çıktı. Başkent Mexico’nun merkezinde yüzlerce kadın 16 Ağustos Cuma günü gece yarısı toplandı.
 
Kadınları ellerinde pembe sprey ve duman yayan meşalelerle, “Tecavüzcü polis” ve “Arkadaşlarım beni korur, sen değil” sloganları attı. Kalabalık daha sonra bir polis karakoluna yöneldi, burada binanın pencereleri kırıldı ve ikinci kat ateşe verildi.Protestoda başkent Mexico’nun simgesel yapısı Bağımsızlık Anıtı’na spreyle “Lanet olası domuzlar” yazıldı.
 
‘Bizi korumazlar, bize tecavüz ederler’
 
Meksikalı kadınların tepkisini çeken olay, şehir müzesinde yaşandı. Bir polis müzede çalışan 16 yaşındaki çocuğa tecavüz ettiği için hakim karşısına çıktı. Başkentin kuzeyindeki Azcapotzalco'da 3Ağustosta ise dört polis 17 yaşındaki bir çocuğa tecavüz etti. 
 
BBC, altı polis memurunun tecavüz vakalarının ardından açığa alındığını bildirdi.
 
Kararı duyuran Mexico City Belediye Başkanı Claudia Sheinbaum, şehirdeki şiddete müsamaha göstermeyeceklerini söyledi.
 
Meksika’da gösteriler birkaç günden bu yana sürüyor. Öfkeli kadınlar polisleri hedef alarak “Bizi korumazlar, bize tecavüz ederler” sloganları atıyor.
 
Kadınlar polise güvenmiyor
 
BM verilerine göre Meksika’da her gün dokuz kadın öldürülüyor. Cinsel suçların ise çoğu kayıtlara geçmiyor, çünkü kadınların çoğu güvenmedikleri için polise başvurmadıklarını söylüyor.
 
İngiltere ve Galler’de son iki yılda yaklaşık 60 bin tecavüz vakası polise bildirildi. Meksika’da ise bu yıl polis kayıtlarında 9 bin tecavüz var. Meksika’da her yıl ülkede yarım milyondan fazla cinsel suç işlendiği tahmininde bulunuluyor. Polise bildirilen tecavüz ve taciz vakalarının oranı yüzde 6 civarında.