Gözaltında olanlara 'özel sohbet' teklifi

  • 09:17 21 Ağustos 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - 19 Ağustos'ta yapılan ev baskınları ile gözaltına alınanların işkence koşullarında tutulduğu öğrenildi. Avukatların verdiği bilgiye göre, gözaltı süresi ise savcılık tarafından uzatıldı. 
 
Diyarbakır'ın birçok ilçesinde 19 Ağustos gecesi yapılan ev baskınlarında şuana kadar yaşları 20 ile 80 arası değişen yaklaşık 80 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Diyarbakır TEM Şube’de tutulurken, savcılık tarafından da gözaltı süreleri uzatıldı. 3 gündür gözaltında olanlara polisin "özel sohbet" adı altında ifadeye çağırdığı belirtildi. Dün müvekkilleri ile görüşme gerçekleştiren avukatlar, “Özel sohbeti” kabul etmeyenlere işkence koşullarının dayatıldığı bilgisini verdi. Avukatlar ayrıca tüm nezarethane kapılarının kapatıldığını ve gözaltındakilerin de nefes almalarının zorlaştığı bilgisini de paylaştı. 
 
‘İki kişilik odalarda 6-7 kişi kalıyor’
 
Müvekkilleri ile görüşen avukatlar şu bilgileri verdi: "Emniyete gittiğimizde sesler geliyordu. Gözaltında olan müvekkillerimiz kapılara vurarak bağırıyorlardı. İki kişilik odalarda 6-7 kişi kalıyorlar. Aralarında yaşlı ve hastalar var. Polisler tüm kapıları ve havalandırmaları kapattığı için nefes almakta zorlanmışlar. Polisleri çağırmışlar fakat polisler ‘siz bunu hakkettiniz' tarzında söylemlerde bulunmuş. Henüz ifadeleri alınmamış olmasına rağmen savcılık gözaltı için süre uzattı."
 
Öte yandan "Belediyeye kayyım atama durumunda halkı kışkırtma ve eylem yapma" potansiyeline sahip oldukları gerekçesi ile gözaltına alındıkları da iddialar arasında.