Vanlı gençlere çağrı: Sistemin oyunlarına ‘bağımlı olma, özgür ol’

  • 09:04 22 Ağustos 2019
  • Güncel
VAN - HDP Gençlik Meclisi’nin asimilasyona, fuhuşa ve madde bağımlılığına karşı başlattığı “Bağımlı olma özgür ol” kampanyası devam ederken, HDP Genç Kadın Meclisi üyelerinden Beritan Yaşar, Vanlı gençleri, kampanya etrafında kenetlenmeye çağırdı.
 
Kürt kentlerinde son dönemde sistematik bir şekilde artan fuhuş, madde bağımlılığı ve asimilasyon politikalarına karşı kadınlar, Hakların Demokratik Partisi (HDP) gençlik meclislerinde örgütleniyor. Yaklaşık iki ayı aşkın bir süredir startı verilen, “Bağımlı olma özgür ol” kampanyası Van’da eylem ve etkinliklerle sürüyor. 
 
‘Her türlü baskıya karşı bir savaştır’ 
 
HDP Gençlik Meclisi üyesi Beritan Yaşar, kampanyayı “Sistemin bize dayattığı asimilasyona, her türlü baskıya karşı bir savaş açmak” olarak nitelendirdi. Kampanyanın aşama aşama yürütüldüğünü kaydeden Beritan, “Futbol turnuvaları düzenledik. Amacımız genç kadınları takım ruhuyla birleştirmek, futbolun sadece erkek oyunu değil kadınların da oynayabileceği bir spor olduğunu göstermekti. Eril zihniyeti barındıran sözleri, hareketleri bu vesileyle sahada görebilmekti” diye belirtti. 
 
‘Gençler her türlü yozlaştırıcı politikanın hedefinde’
 
Özel savaş politikalarının uygulandığı illerin başında Van’ın geldiğini belirten Beritan, “Van’da uyuşturucunun, fuhuşun, asimilasyonun yaygınlaşması ya da sosyal yaşam adı altında yozlaşmanın artması bir tesadüf değildir. Bilinçli olarak yayılan politikalardır. Özellikle 90’lı yıllarda göç politikalarına maruz kalan insanların maddi manevi olarak yaşadığı boşluklardan kaynaklı bu politikalar daha fazla yayılıyor. Sistem boşlukları kullanarak, yoz yaşamı yaygınlaştırmak istiyor” dedi. 
 
‘Maddeler en fazla kafe ortamlarında elde ediliyor’
 
HDP gençliği olarak sistematik olarak sürdürülen bu politikaların farkında olduklarını söyleyen Beritan, "Bu politikalar topyekûn bir savaştır. Bizim hamlemiz de bu savaşa yönelik bir savunmadır. Amacımız gençlerimizi bu politikalardan haberdar etmek ve bu yozlaşma, asimilasyon, fuhuş ve madde bağımlığına karşı özgür birey örgütlemesi yapmaktır. Van’da bulunan gençler gün boyu kafelerde genelde bu maddelere ulaşabiliyor. Van’da kafenin olmadığı sokak neredeyse yok gibi. Gençlere yapay özgürlükler vaat eden mekanlardır. Alkol kullanmak, sigara içmek, madde kullanmak, bunlar aslında bir özgürlük değildir. Sahte özgürlüklerle bu gençlere böyle bir yaşamı sunmaktır. Çünkü bu tahribat, boşluk buna zemin oluşturmuştur. Anlamlı bir yaşamla dolduramadığın bir boşlukta sistem kendi kişiliğini yerleştirmeye çalışır” ifadelerini kullandı.
 
 ‘Gençler sahte özgürlüklerin peşini bıraksın’
 
“Van’da büyük bir gençlik enerjisi var” diyen Beritan, şöyle devam etti: “Ulaştığımız gençler meraklı, gelişmeye çok açık gençler. Özlerine çok bağlı bir gençlik potansiyeli var. Tüm bağımlılıklara karşı gerçek özgürlükler ile bir yaşamı örgütlüyoruz. Feodal yapıya karşı genç kadınlar daha çok özgüven sahibi ama eşitliği daha çok erkeğe benzeşmeyle ortaya koyuyor. Örneğin bir futbolu erkek oyunu olarak görüyorlar. Sahaya indiklerinde erkek gibi davranmaya başlıyorlar. Bunun çözümlemesini de yapabiliyorlar. Sorunu görürseniz çözümü de bulursunuz. Yeter ki gençler sahte özgürlüklerin peşini bırakınlar.” 
 
‘Tüm yoz yaşama karşı durabilecek potansiyelimiz var’
 
Etkinlikleri kapsamında sıklıkla gözaltı ve tutuklanmalara maruz kaldıklarını dile getiren Beritan, “Kampanyamız oldukça insanidir. Dolayısıyla tüm gençleri kampanyamız etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz. Sistem kendine yoz bir gençlik yaratmak istiyor. Çünkü böylece gençleri daha rahat kontrol altına alabilir. Tüm bu politikalara karşı potansiyelimiz ve gücümüz var” diye konuştu.