'Amacımıza ulaşana dek alanları terk etmeyeceğiz

  • 09:12 22 Ağustos 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyıma tepki gösteren ve üç gündür alanları terk etmeyen kadınlar, “Bu kayyımla bizden İstanbul’un intikamı alınmak isteniyor. Ne olursa olsun, nasıl intikam alırlarsa alsınlar bizler irademize sahip çıkacağız. Amacımıza ulaşana dek alanları terk etmeyeceğiz” dedi.
 
Diyarbakır, Mardin ve Van’da 19 Ağustos’ta ise İçişleri Bakanlığı’nın kararı ile üç büyükşehir belediyesine kayyım atandı. Atanan kayyımların ardından başta Diyarbakır olmak üzere diğer iki kentte de kadınlar, gençler, yaşlılar demeden alanlara döküldü. Halkın dediği tek şey ise, “İrademizi geri almayana dek bu alanları terk etmeyeceğiz” oldu. Halk iradesine sahip çıkmak isterken polislerin de yeri geldiğinde orantısız güç kullanması da gözden kaçmadı. “Neden üç gündür alanlardasınız” diye sorduğumuz kadınlar ise kayyım atamalarına karşılık tepkilerini dile getirdi. 
 
‘İlk icraatları hizmet değil banyo yapmak oldu’
 
Üç gündür alanları terk etmeyen Fatma Yıldız, haksızlık ve hukuksuzluk yapıldığını bundan dolayı alanlarda olduğunu söyledi. Fatma, oylarını kendilerine verdiklerini belirterek, “Oyumuz namusuzdur, bunun için hakkımızı geri alana dek burada olacağız.  Tazyikli su, biber gazı ve cop ile kadın, çocuk demeden saldırıyorlar. Geçen gün burada bulunan kadınlarımızı yaraladılar. Onlara dedim elimizde top yok, tüfek yok, silah yok eli boş buradayız, neden bu kadar saldırıyorsunuz? korkuyor musunuz? Her şeyi bir yana bırakın önceki kayyım gelir gelmez ilk icraatı kendine banyo yapmak olmuş. Hizmet bu mu?” diye sordu.
 
‘Tatlıları özlediler’
 
Kudret Aslan ise kayyım atamalarına karşı alanlarda olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Zorluk ve zahmetlerle belediyemizi kazandık gelip üstüne oturdular. Kanımızın son damlasına kadar yaşımıza yaşlılığımıza bakmadan alanlarda olacağız. Bu hakaret değildir de nedir? Tüm dünya izliyor bu haksızlığı, resmen gelip evimize oturdular. Bize hizmet yaptığını söylüyorlar fakat sadece banyo yaptılar, tatlı yediler. Demek ki bir banyo daha yapmak ve biraz daha tatlı yemek için tekrar geri geldiler. Dünyada o kadar insan gelip geçti kim iş yerine böyle altın kaplama bir banyo yaptı? Belediyelerimiz onların trilyonlarca tatlı ve çerez parasını ödeyemiyordu. Şerefli olan herkes bize destek verip sahip çıkar.” 
 
‘İrademizi asla size teslim etmeyeceğiz’
 
“İradeye ve Kürt halkına tahammül yok” diyen Meryem Soylu tepkisini şu sözlerle gösterdi: “Amacı bizi el altında tutup zulüm yapmaktır. Peki, nereye kadar bu zulmü devam etmeye çalışıyor? Herkes bilsin ki Kürt halkı yıllardır nasıl iradesine sahip çıkıyorsa bugün de aynısını yapıyor. Bir anne olarak diyorum iradelerine dokundular herkes çıksın tepkisini göstersin. Her defasında saçma sapan bahanelerle belediyelere kayyım atıyorlar. Pili bitmiş, vakti dolmaya yakındır ondan dolayı Kürtlere saldırıp duruyor. Ne yaparsa yapsın Kürt halkı başını eğmedi eğmeyecektir. Asla irademizi size teslim etmeyeceğiz.”
 
‘İstanbul’un intikamı alınıyor’
 
Ayten Koyukaya ise gece gündüz demeden çalışıp mücadele verdiklerini ve belediyeleri kazandıklarını ve atanan kayyımı kabul etmeyeceklerini söyledi. Ayten, “Amacımıza ulaşana dek irademize sahip çıkacağız. Hizmet edeceklerini söylüyorlar. Eskiden de hizmetlerini gördük ancak kendilerine ve yandaşlarına hizmet etsinler. Yemeyi özledikleri için geri geldiler. Belli ki fıstıklı kadayıflarda özlenmiş. Fakat onlar kendilerince bizden İstanbul’un intikamını alıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar irademiz ortadadır” dedi.