Cezaevlerinde işkenceye varan uygulamalar: Durumumuz hiç iyi değil

  • 09:01 23 Ağustos 2019
  • Güncel
VAN - Son dönemde tutsaklara yönelik artan ve işkenceye varan uygulamalara tepki gösteren Hızar Aslan, Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde arkadaşlarıyla keyfi bir şekilde darp edilen oğlu Lokman Aslan’ın “Durumumuz hiç iyi değil” dediğini aktardı. 
 
Kamuoyunun gündeminden düşmeyen ve sık sık verilen önergelerle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) de taşınan tutsaklara yönelik baskı, hak ihlalleri ve işkenceye varan uygulamalar son dönemde adeta tavan yaptı.  Cezaevlerindeki tutsaklar, neredeyse her gün keyfi bir şekilde hak ihlallerine maruz kalıyorlar. 
 
Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve 21 yıldır tutsak olan Lokman Aslan, telefonla görüştüğü ailesine koğuşlarını basan gardiyanlar tarafından darp edildiklerini aktardı. 
 
‘Durumumuz hiç iyi değil’
 
Geçen hafta telefon görüşmesi gerçekleştiren anne Hızar Aslan, oğlunun kendisine “Durumumuz hiç iyi değil. Arkadaşlarımızla birlikte darp ediliyoruz” dediğini kaydetti. Yargılandığı davadan 31 yıl hapis cezası verilen oğlunun 21 yıldır dört duvar arasında yaşadığını dile getiren Hızar, “Bu zulmü kabul etmiyoruz. Çocuklarımıza yapılan zulüm hukuki değildir” dedi. 
 
‘İşkence kabul edilecek bir durum değil’
 
Tutsakların içerde ailelerin de dışarıda bin bir zorluk çektiğini ifade eden Hızar, “Lokman cezaevindeyken eşi kanser hastalığına yakalanıp yaşamını yitirdi. Oğlu ise 1 aylık iken Lokman’ı cezaevine aldılar. Dışarıda bu kadar acı, keder varken hala tutsaklara bir huzur vermiyorlar. Yeter çocuklarımıza dokunmasınlar. Dört duvar arasında kalmalarına alıştık fakat işkence edilmeleri kabul edilecek bir durum değil” diye belirtti.
 
‘Çocuklarımızı sahipsiz sanmasınlar’
 
Tutsakların yalnız olmadığını dile getiren Hızar, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve Muş Milletvekili Şevin Coşkun’un yaşananları Meclis’e taşıdığını ve kendilerinin de şikayet dilekçesi yazacaklarını söyledi. Hızar, tepkisini şöyle sürdürdü: “Cezaevi yetkilileri çocuklarımızı sahipsiz sanmasınlar. Yapılan işkencelerin dışarıya aktarılmayacağını sanıyorlar ama yanılıyorlar. Onlar yalnız değil biz her yerde onların sesi olup gereken işlemleri yapacağız.”