Kuzey Suriye’den kayyım tepkisi: Bu faşizan siyaset tüm Ortadoğu’ya zarar veriyor

  • 09:05 23 Ağustos 2019
  • Güncel
Sozda Oremar
 
ŞEHBA – HDP’li büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasına tepki gösteren Efrîn İklim Eşbaşkanı Şiraz Hemo, “Bu faşizan siyaset sadece Kürtler için değil tüm Ortadoğu halkları için tehlike arz etmektedir. Eğer bugün ‘dur’ denilmezse yarın geç olabilir” uyarısında bulundu. 
 
Kürt halkının kazanımlarını hedef alan AKP Hükümeti, halkın temsilcilerinin yerine kayyım atama politikasını yeniden devreye koydu. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasına karşı günlerdir sokaklarda direniş sürerken, bir tepki de Kuzey ve Doğu Suriye’deki Kürtlerden geldi. 
 
Efrîn İklim Eşbaşkanı Şiraz Hemo, AKP ve MHP’nin Kürt halkının seçimdeki başarısını kabullenemediğini belirterek, “Belediyeye el koyarak kazanım elde edeceğini düşünüyorsa yanılıyor, bu kazanımlar kolay elde edilmedi” dedi.
 
‘Faşizm tüm Ortadoğu halkları için tehlike arz etmektedir’
 
Belediyelerin “işgal” edilerek ne yapılmaya çalışıldığını halkın çok iyi bildiğini ifade eden Şiraz, “Demokrasi mücadelesi veren bir halkın kazanımlarına el koymak, işgal etmek kabul edilir bir şey değildir. Belediye eşbaşkanları bu halkın iradesiyle seçildiler. Kayyım halk iradesine darbedir. Türk Devleti’nin faşizan siyaseti sadece Kürtler için değil tüm Ortadoğu halkları için tehlike arz etmektedir. Türk Devleti’nin siyaseti doğaya ve insana saldıran bir siyaset. Bu da Türkiye’nin sonunu getireceği anlamına gelmektedir. Faşizmin, şovenizmin bu kadar geliştirilmesi sadece Kürtlere değil tüm halklara zarar verir ve kesinlikle uzun vadeli değildir” diye konuştu. 
 
‘Dur denilmezse yarın geç olabilir’
 
Halkın tepkisini dile getirdiğini ancak daha fazla ses çıkarması gerektiğini ifade eden Şiraz, “Erdoğan’ın siyasetine karşı oy veren herkes oyuna sahip çıkmalı ve yapılanlara sesiz kalmamalıdır” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin içten bir çöküş yaşadığını ve Kürt halkının kazanımlarına saldırarak bu durumu kamufle etmeye çalıştığını belirten Şiraz, şu çağrıda bulundu: “Herkes artık bu inkar siyasetine ‘dur’ demelidir. Eğer bugün ‘dur’ denilmezse yarın geç olabilir. Buradan demokratlara, insan hakları savunucularına, özgürlükten yana olan herkese sesleniyorum hep birlikte bu inkar, imha siyasetine karşı duralım. Direnen kahraman annelerimize destek olalım, bu bizim insanlık borcumuzdur.” 
 
‘Direnen kadınların eliyle bu sistem değişecek’
 
Sadece Kürt halkının değil herkesin, tüm demokrat çevrelerin bu haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı ayağa kalkması gerektiğinin altını çizen Şiraz, “Bu vahşi saldırılara karşı direnen kadınlar ve annelerin eliyle bu sistem değişecektir. Kadınlar yeniden özgür bir gelecek yaratmak için TOMA, akrep, panzerlerin önüne kendilerini atarak şu mesajı veriyorlar; ‘bizi ölümle sınamayın biz o korkuyu aşalı yıllar oldu’ diyorlar” dedi.