Kendisini darp eden polisler hakkında suç duyurusunda bulunacak

  • 09:51 23 Ağustos 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR- Darp edilerek gözaltına alınan ve çıplak aramaya maruz bırakılan gazeteci Yelda Özbek, 7 gün iş göremez raporu aldı. Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanan Yelda, halen gözaltında olan meslektaşlarının da serbest bırakılmasını istedi.
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım ataması protestolarını takip ettiği sırada darp edilerek gözaltına alınan gazeteci Yelda Özbek’in vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar, ellerinde ise çatlak oluştu. 7 gün iş göremez raporu da alan Yelda, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Yelda, gözaltına alındığı 20 Ağustos günü yaşananları anlattı. Kayyım atamalarına karşı yapılan eylemleri bir gazeteci olarak takip ettiklerini söyleyen Yelda, basına yönelik baskıyı o gün de yaşadıklarını belirtti. Yelda, “Diyarbakır’da ben, Mardin’de ise 5 arkadaşımız 20 Ağustos günü protesto eylemlerini takip ederken gözaltına alındı” diye ekledi. 
 
Polis aracına kadar saçlarından sürüklendi
 
Yelda maruz kaldığı şiddeti ise şöyle anlattı: “Gözaltına alınırken ciddi bir şekilde darp edildim. Çekim yapıyordum o esnada polis gelip elimden telefonumu aldı ve çektiğim görüntüleri sildi. Ben basınım ve basın kartımı göstermeme rağmen tehdit edildim. ‘Başlarım basınınıza da sizler de göreceksiniz’ şeklinde söylemlere maruz kaldım. Daha sonra saçımdan tutup beni yerde sürüklediler. Gözaltı aracına kadar saçlarımdan sürüklendim, o sırada arkadan tekmeler atıldı vücudumun çeşitli yerlerine. Dört beş polis beni tutmuş ve darp ediyorlardı. Şiddet aracın içinde de devam etti.” 
 
‘Çıplak aramaya maruz kaldık’
   
Elinde daha önce çatlak olduğu ve bunun bilgilendirmesini polise yapmış olmasına rağmen ters kelepçe işkencesine zorlandığını söyleyen Yelda, “Kelepçeyi kabul etmeyeceğimi ısrarla söyledim. Aracın içinde gözaltına alınan yurttaşların tepkisi üzerine kelepçe takmaktan vazgeçtiler. Daha sonra yanımda bulunan 17 kişi ile birlikte bizleri Diyarbakır-Silvan yolu üzerinde bulunan bir spor salonuna götürdüler. Burada hepimiz tüm itirazlarımıza rağmen çıplak aramaya maruz kaldık. Daha sonra bizleri askeri hastaneye getirdiler. Yanımda bulunanlara hiçbir muayene yapılmadan tutanak tutup gönderdiler. Ama ben ısrarlar elimde çatlak olduğunu belirttim. Bunun üzerine beni hastaneye sevk ettiler. Burada doktor elimin filmini bile çekmeden, vücudumdaki darp izlerine bakmadan geri gönderdi. Şunu çok açık söyleyebilirim ki orada sadece ben değil benle birlikte alınan her kes çok ciddi işkencelere, hakaretlere maruz kaldı. İşkenceyi sadece fiziki ele almamak gerek psikolojik ve sosyal olarak da ele almak gerek. Çünkü hakaret ve baskıları çok fazlaydı” diye belirtti. 
 
Suç duyurusunda bulunacak
 
Çıkarıldığı hakimlikte yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartı ile serbest bırakılan Yelda, 7 gün iş göremez raporu da aldı. Avukatı ile birlikte sorumlular hakkında suç duyurusunda bulanacaklarını söyleyen Yelda, “Türkiye’de basına yönelik ciddi bir baskı var. Biz bunu sahada birebir yaşıyoruz. Sadece işimizi yapıyoruz. Gözaltında iken neden orada olduğum soruldu bana. Orada olmam çok doğal ve normal değil mi? Halka doğru haberi ulaştırmak için çalışıyoruz” dedi.   
 
Meslektaşlarımız serbest bırakılsın’
 
Halen 5 meslektaşının gözaltında olduğunu hatırlatan Yelda, arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Yelda, “Halka doğru haber ulaştırmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Her türlü baskıya, şiddete ve hak ihlaline rağmen bizler halka haber ulaştırmaya devam edeceğiz. Diğer basın çalışanlarını da bu vesileyle dayanışmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.