Devrimci Parti Genel Başkanı: Geriye dönüş yok, daha çok korksunlar!

  • 09:02 24 Ağustos 2019
  • Siyaset
ANKARA - Devrimci Parti olarak “Kayyımla gelen direnişle gider” şiarıyla sokaklarda olacaklarını belirten Genel Başkan Elif Torun Öneren, “Bu saldırılar yalnızca Kürtlerin değil, tüm halkların iradesini ortadan kaldıran bir saldırıdır. Geriye dönüş yoktur. Direniş çemberini sokaklarda büyüteceğiz” dedi. 
 
İçişleri Bakanlığı kararıyla HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasına birçok kesim tepki gösteriyor. Halkın iradesinin yok sayılmasına karşı siyasi parti, sivil toplum kuruluşu, meslek odaları, aktivistler ve kadın örgütleri kararlı duruşunu sürdürüyor. 
 
Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, kararın ardından sokaklarda gelişen halk protestolarına destek vereceklerini ve sokağı terk etmeyeceklerini vurguladı. 
 
‘Kayyımla rant ve talanı devam ettirecekler’
 
Kayyım kararına karşı protesto eylemleri gerçekleştiren direnişçileri selamlayarak konuşmasına başlayan Elif, Devrimci Parti olarak direnişin bir parçası olduklarını aktardı. Kayyımların halkın iradesini hiçe saydığını, hukuka ve insan haklarına aykırı bir uygulama olduğunu vurgulayan Elif, “Buna şiddetle karşıyız. Bu uygulama seçimler öncesi yaptıkları talanın devamıdır. Talan ve rantı devam ettirebilmek için seçilmişlere yeniden kayyım ataması yaptılar. Görevden alınan eşbaşkanlar önceki kayyımların talanını belgelerle halkın önüne sunmuşlardı. Bu usulsüzlükler ve rantların daha fazla ortaya çıkmaması için kayyımlara görev verildi” dedi. 
 
‘Kayyımların önüne geçmek şu anki direnişe bağlı’
 
Elif, sokakta polis saldırısına rağmen Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tüm vekillerinin halkla beraber mücadele ettiğini ifade ederek, “Bu saldırılar yalnızca Kürtlerin değil, tüm halkların iradesini ortadan kaldıran bir saldırıdır. Devlet terörüdür. Üç belediyeye dönük kayyım atamasına direnmezsek yakında diğer illerde belediyelere kayyım ataması olacaktır. Diğer belediyelere atanacak kayyımların önüne geçmek şu andaki direnişe bağlıdır. Bu saldırılar iktidarın ne kadar korktuğunu ne kadar aciz durumda olduğunu gösteriyor” diye konuştu. 
 
‘Kayyımla gelen direnişle gider’
 
Devrimci Parti olarak, “Kayyımla gelen direnişle gider” şiarıyla hareket edeceklerini söyleyen Elif, şu an sokaklarda yerlerini aldıklarını dile getirdi. “Biz mücadele edeceğiz ve onlar mutlaka yenilecekler. Buna inancımız sonsuz” diyen Elif, halkın iradesini gasp edenlere karşı direneceklerini ve “siyasi darbe” olarak tanımladıklarını kayyımlara karşı mücadeleyi bırakmayacaklarını aktardı. 
 
‘Devlet geleneği kadın düşmanlığı ile iç içe’
 
Kayyım atanmasına gerekçe gösterilen eşbaşkanlık mekanizmasına da değinen Elif, şöyle devam etti: “Devletin geleneği kadın düşmanlığı ile iç içedir. Şu anda tek hedefe aldığı kadınlardır. Erkek devlet, kendi kurallarına itaat etmeyen ve direnen kadınları sürekli olarak cezalandırmaya çalışıyor. Nefret söylemi ile birlikte körükleyici ve engelleyici bir politika sürdürüyor. Eşbaşkanlığa karşı çıkışının altında da kadınlar var. Kürt kadınları, sosyalist kadınlar ve direnen kadınları devlet karşısında bir düşman ve ona karşı bir güç olarak görüyor. Özgürlük hareketinin geleneğinden Beritan, Sara, Eylem Ataş, Özge Bali, Heval yoldaşlarımız bunun birer örneğidir. Tabi burada sayamadığım binlerce sosyalist kültürden ve diğer geleneklerden de mücadele veren ve gerektiğinde de bedenini ölüme yatıran kadın yoldaşlarımız vardır. Devlet bundan korkuyor. Kadın eşittir direniş demek. Devlet bunu çok iyi görüyor. Eşbaşkanlıkta sisteme büyük darbeler vurdu. Tabi ki eşbaşkanlığa saldıracaklar. En küçük kadın kazanımı bile yenilmezliğini gösteriyor. Baskı o kadar çok ki en küçük kazanımı bile zorluklarla kazanıyor durumdayız.” 
 
‘Erkek devlet korkusunu daha çok arttırsın’
 
Diyarbakır’da kayyımın göreve gelir gelmez Kadın Daire Başkanı’nı görevden almasının kadın kazanımlarına dönük saldırının bir örneği olduğunu ifade eden Elif, “Kadın sığınma evlerini kapatıyorlar ve kapattıkları evleri bir daha açılmasın diye kamu kuruluşlarına hibe diyorlar. Devrimci Parti’nin bir kadın başkanı olarak sesleniyorum; Erkek devlet korkusunu daha çok arttırsın. Kadınlardan daha çok korksun. Vardık, varız ve var olacağız. Korkmayacağız kadın ağını hep birlikte hareket edip güçlendireceğiz” dedi. 
 
‘Bedeli ne olursa olsun alanlarda olacağız’
 
Devrimci Parti olarak kayyıma karşı verilecek mücadelenin her zaman kayıtsız koşulsuz bir ayağı ve öznesi olmaya çalışacaklarını dile getiren Elif,  “İradesi yok sayılan halkın sokağa çıkma zamanıdır. Halkı da yanımıza çekmek zorundayız. Kamuya karşı görevlerini yapmak yerine direnişe geçilmelidir. Örneğin; belediyelerde çalışanlar direnişe geçebilirler. Devrimci Parti olarak bu süreçte ortaklaşabileceğimiz, beraber yol alabileceğimiz tüm demokrasi güçleri ile alanlarda sokaklarda olacağız. Bu konuda demokrasi güçleri ile zaten görüşüyoruz. Geçen hafta HDP’ye ziyaretimizi yaptık. Ortak hareket etme kararımız zaten var. Direnme kararını sokaklarda göstermeye zaten başladık. Birçok yoldaşımız diğer partilerden, bileşenlerden 70- 80 yaşındaki anamız yerlerde sürünse bile biz bu direnişi başlattık. Geriye dönüş yoktur. Bu direnişin diğer demokrasi güçleri ile beraber olması gerekiyor. Direniş çemberini sokaklarda büyüteceğiz ve genişleteceğiz. Yani şu anda sokağa inme zamanıdır. Bedeli ne olursa olsun, Devrimci Parti olarak mutlaka alanlarda olacağız. Asla kayyıma yenilmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.