‘Bütün kadınları kadın katliamına dur demeye çağırıyoruz’

  • 19:54 24 Ağustos 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Diyarbakır Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı ve Dicle Amed Kadın Platformu Bileşenleri kadın katliamlarına ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada kadınlar, tüm kadınları kadın katliamına karşı dur demeye çağırdı. 
 
Diyarbakır Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ağı ve Dicle Amed Kadın Platformu Bileşenleri Kırıkkale’de katledilen Emine Bulut ve diğer katledilen kadınlara ilişkin Diyarbakır’da Müzeyyen Boylu’nun katledildiği Diclelent’te basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamaya kadın kurumlarının yanı sıra HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’da katıldı. Açıklamada, “Kadın cinayetlerini durduracağız”, “Kadınlar konuşacak katiller hesap verecek”, “Kadın yaşamdır yaşamı öldürme” dövizleri ve “Ölmek istemiyoruz” pankartı açıldı. Kadınlar sık sık, “Jın jiyan azadi”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Yaşasın kadım dayanışması” sloganlarını attı. Basın metnini okuyan Rosa Kadın Derneği yöneticisi Ruken Ergüneş Özdemir son günlerde katledilen tüm kadınların isimlerini saydı. 
 
‘Öfkeliyiz’
 
Ruken, Kırıkkale’de Emine, Konya’da Tuğba, Silvan’da Münevver ve Halise, Narin, Batman’da Emel ve Patnos’ta katledilen Emine için Müzeyyen’in vurulduğu yerde açıklama yapmak istediklerini kaydetti. Ruken Şehirlerin, isimlerin, gerekçelerin değiştiği fakat gerçeklerin değişmediğini söyleyerek,öfkeli olduklarını belirten Ruken, “Öfkeliyiz çünkü hukuk adalet üretmiyor. 6284 sayılı kanun, İstanbul Sözleşmesi ve CEDAW ile verdiğiniz taahhütleri uygulamak bir yana cezasızlık politikaları ve kadının kazanımlarına yönelik saldırılarınızla her bir cinayetin ortağısınız” dedi.
 
‘Kadını öldüren tekçi zihniyettir’
 
Kadın katillerine değil kadın kazanımlarına göz dikildiğine dikkat çeken Ruken, “Günlerdir binlerce polisle sokakta demokratik haklarını kullanan insanlara saldırırken koruma kararı alan kadınlar için iki kolluk görevlisi görevlendiremiyorsunuz. 
 
Kadını öldüren şiddet pornografisidir. Kadını öldüren tekçi zihniyettir. Yüksek sesle haykırıyoruz. Kadın cinayetleri politiktir. Biz kadınlar gücümüzü örgütlülüğümüzden ve kadın dayanışmasından alıyoruz. Bütün kadınları kadın katliamına dur demeye mücadeleyi birlikte büyütmeye çağırıyoruz” diyerek kadın katliamlarına tepki gösterdi. 
 
Yapılan açıklama atılan sloganlar ile sona erdi.