Kayyımlara karşı ses çıkarma eylemleri devam etti

  • 08:37 25 Ağustos 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Kayyım atamalarına karşın birçok merkezde ses çıkarma ve ışık söndürme eylemleri yapıldı. Halk kayyımları istemedikleri mesajını yineledi. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri eşbaşkanlarının görevlerinden uzaklaştırılıp, yerlerine kayyım atanmasına karşı başlatılan ses çıkarma ve ışık söndürme eylemleri dün akşam da sürdü. Her akşam saat 20.00 itibariyle başlayan eylemlerde yurttaşlar, kayyımları protesto etmeyi sürdürdü.
 
Diyarbakır’daki eylemlerde özellikle merkez Sur ilçesinde yaşayan yurttaşlar, kayyıma yönelik tepkilerini güçlü şekilde ses ve gürültü çıkarma eylemi ile gösterdi. 
 
Milletvekilleri de eyleme katıldı
 
O anlarda HDP milletvekilleri  Feleknas Uca, Saliha Aydeniz, Garo Paylan da, yurttaşlarla birlikte ilçenin tarihi sokaklarında gruplar halinde dolaşıp, eyleme katıldı. Evlerinin balkon ve pencerelerine çıkan yurttaşlar “Amed uyuma iradene sahip çık”, “AKP kayyumu belediyeden defol” ve “Amed ya me ye” sloganları atarken, milletvekillerinin de yer aldığı gruplar ise düdük çalıp, kapalı dükkanların kepenklerine vurarak ses çıkarttı. 
 
İlçenin en işlek caddelerinden olan Melih Ahmet Caddesi üzerinde de eylemler vardı. Yurttaşlar düdük çalarak ses çıkartırken, araç sürücüleri ise korna çalarak eyleme katıldı.
 
Kentin yine Bağlar, Yenişehir ve Kayapınar ilçelerinde de yurttaşlar evlerinin balkonlarına çıkıp, tabak ve tencerelere vurarak, gürültü çıkardı. Aynı anlarda evlerin ışıkları yakıp söndürülürken, yoldan geçen araç sürücüleri de eyleme kornalarını çalarak katılmaktan geri durmadı.
 
Halk sokağa indi
 
Kayapınar’da kimi yurttaşlar kayyımlara dönük tepkisini sokaklara inerek gösterdi. Uzun süre devam eden eylemlerde halk kayyımları kabul etmeyecekleri mesajını yineledi. 
 
Eylemler Şırnak ve ilçelerinde de devam etti
 
Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde ses ve gürültü çıkarma eylemleri yapıldı. Cizre'de balkonlara çıkan birçok yurttaş, uzun bir süre ellerindeki tava ve tencerelere vurup, düdük çalarak ses çıkardı. Yine kentin farklı noktalarında ışık açıp kapama eylemi yapıldı. 
 
Silopi'de de birçok yurttaş sokaklarda ses çıkarma eylemi ile kayyımları protesto etti. Uzun süre devam eden ses çıkarma eylemi sırasında evlerin ışıkları yakılıp, söndürüldü.
 
Van’da polis düğüne saldırdı
 
Yine Van’da birçok mahallede zılgıt, alkış ve düdük çalınarak ses çıkarma ve gürültü eylemi yapıldı. Sokaklarda yürüyüş yapılıp, havai fişekler de patlatıldı. Kentin Karşıyaka Mahallesi’nde ise, polisler bir düğüne gaz bombası attı. Polislerin attığı gazdan çok sayıda çocuk ve kadın olumsuz etkilendi. Düğün sahipleri duruma tepki gösterdi.