'7 Haziran - 1 Kasım süreci aydınlatılırsa Türkiye aydınlığa kavuşacak'

  • 09:05 25 Ağustos 2019
  • Siyaset
Habibe Eren
 
ANKARA - Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran ve 1 Kasım aralığındaki süreçte yaşananlarla ilgili sözlerini, “Kendi suçlarını bizzat itiraf ediyorlar artık” şeklinde değerlendiren HDP’li Fatma Kurtulan, “Bu dönem aydınlığa kavuşursa Türkiye aydınlığa kavuşacak. Bunun için herkesin ortak mücadele hattını kurması gerekir” dedi.
 
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada Diyarbakır, Suruç, Ankara, Antep katliamlarının gerçekleştiği, 7 Haziran-1 Kasım 2015 seçimleri arasındaki döneme ilişkin, “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişi, insan içine çıkamaz” sözlerini sarf etti. Bahsi geçen süreçte yaşanan katliam ve saldırıların aydınlatılması gerektiğini belirten Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan,  karanlık dönemin er ya da geç gün yüzüne çıkacağını ve faillerin yargılanacağını belirtti. 
 
‘Yargılamaların hakkaniyetle yapılmadığı ortada’
 
Bahsedilen bu süreçle ilgili HDP’nin önceki dönemde de araştırma önergeleri verdiğini hatırlatan Fatma, “Meclis’in bu konuları araştırması, üzerine gitmesi, faillerin yargılanması için adım atması gerekiyor. Suruç Katliamı davası, 10 Ekim Katliamı davası, yine 5 Haziran HDP mitingi katliamı davalarına baktığımızda davalar sürüyor ama sürekli ertelenen ve yargılamanın hakkaniyetle yapılmadığı bir süreç ortada. Bunu hep söyledik, giderilmesi için de Meclis'in bir komisyon kurup bunları araştırması gerektiğini söyledik” dedi.
 
‘Araştırılması durumunda o dönem tarihe farklı geçecek’
 
Ahmet Davutoğlu’nun bizzat kendi ağzından itirafta bulunduğunu ve katliamların yapıldığı karanlık bir dönemi tüm kamuoyunun duyduğunu belirten Fatma, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bunu zaten biliyorduk. Bizim bildiğimiz her zaman söylediğimiz bir durum ancak şu an ayan beyan ortada. Bunun araştırılması durumunda bu dönemin tarihe farklı geçeceğini biliyoruz. Bu çok vahim bir durumdur. Acil olarak Meclis'in buna el atması, aydınlığa kavuşturulması gerekiyor. Şimdi gelinen süreçte artık katliamlarını da yaptıklarını da ister istemez kendileri itiraf ediyor.”
 
‘Karanlık dönem hala devam ediyor’
 
7 Haziran ve 1 Kasım dönemi arasında yaşanan karanlık dönemin hala devam ettiğine dikkat çeken Fatma, “Tabi bu katliam süreçlerinin sonrası da var. Tüm bunlar er ya da geç gün yüzüne çıkacaktır. Failler yargılanacaktır. Çünkü hukuk ve yasa dışına çıkan keyfi uygulamalarla ülkeyi yönetmeyi bir sistem haline dönüştüren bu zihniyet, şimdi birbirine girmiş durumda. Kendi suçlarını bizzat itiraf ediyorlar artık” diye konuştu.
 
‘Katliam silsilesinin yansımaları oldu’
 
Gerçeklerin, Türkiye’de tüm kesimlerin tepkisi ve kolektif refleksi ile açığa çıkarılması gerektiğini ifade eden Fatma, “Bir boyutunu Kürdistan’da daha fazla yaşadık, çok acı günler, çok büyük katliamlar, büyük ölümler yaşandı ama Türkiye’nin dört bir yanına farklı yansımaları oldu bu katliam silsilesinin” ifadelerini kullandı. 
 
Fatma, Türkiye’nin her yerinde ve toplumun her kesiminde "sürecin artık böyle gitmemesi gerektiğine dair" bir beklenti olduğuna, dolayısıyla kolektif bir tepkinin etrafında ortak mücadele hattının oluşturulması gerektiğine işaret etti. Fatma, “Sonunda Türkiye’nin demokratik bir Anayasa sürecine girmesi ve onu engelleyen barikatları aşa aşa, demokratik normlara ulaşmasının önü açılmak durumunda. Bu da ortak mücadele ile gelişebilir” dedi. 
 
‘Türkiye aydınlığa kavuşacak’
 
İktidara ve hükümetin yanlış politikalarına karşı itirazları, süreklileşen bir mücadeleye dönüştürmek gerektiğinin altını çizen Fatma, şöyle konuştu: “Bu dönem aydınlığa kavuşursa eğer Türkiye’nin önü açılacaktır. Demokrasi kriterleri ile buluşmanın yol ve yöntemi bulunacaktır. Mesela şu an kayyım uygulamasını Türkiye’nin tümüyle zararına olan, herkesin demokrasiye dair tüm umudunu zedelemeye dair bir girişim olarak görmek gerekiyor. Halkın yarattığı bu kıvılcım sönümlendirilmeye çalışılıyor. Ortak mücadele alanlarının açığa çıkartılıp, seferber olmak ve ayağa kalkmak gerekiyor.” 
 
Ahmet Davutoğlu ne demişti?
 
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sakarya’da katıldığı bir programda şu sözleri kullandı: “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok kişi, insan yüzüne çıkamaz. Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olacaktır. Başbakanlık görevini aldığım zaman -bunu izah etmek zorundayım, kampanya dolayısıyla bu soruları aldığım için- 6-8 Ekim olayları oldu. O olaylar esnasında çözüm süreci adı altında Türkiye’nin kamu düzeninin nasıl yerle bir edildiğini görme imkânı bulduk.”