HDP’li vekiller saatlerdir abluka altında oturma eyleminde

  • 19:36 25 Ağustos 2019
  • Güncel
VAN - Kayyımlara karşı Van’da yapılmak istenen açıklama polislerce engellenirken, HDP’li vekiller abluka altında saatlerdir oturma eylemi gerçekleştiriyor.  
 
Van Büyükşehir Belediyesine atanan kayyımı protesto amaçlı açıklama yapmak isteyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerine polis engel oldu. HDP’liler parti il binasından Maraş Caddesi’ne yürüyüş düzenlemek istedi. Sloganlarla yürüyüşe geçen HDP’lilere polis saldırdı. Saldırı sırasında HDP'li vekillerin de aralarında bulunduğu grup darp edildi. Milletvekillerine yakın mesafede biber gazı sıkan polis, çok sayıda kişiyi de gözaltına aldı.  
 
Saldırı sonucu milletvekillerin danışmanı Göksel Altuni ve İbrahim Genç, İpekyolu Belediye Meclis Üyesi ve Emek Partisi (EMEP) Van İl Temsilcisi Hayrettin Alan, Seyit Kılıç, Hasan Güven, Kemal Yıldırım ve isimleri öğrenilemeyen çok sayıda kişi gözaltına alındı. 
 
Vekiller oturma eylemine geçti
 
Ablukaya alınan HDP’li vekiller bunun üzerine oturma eylemine geçti. 5 saattir oturma eylemi gerçekleştiren vekillere halkın ve gazetecilerin yaklaşmasına ise izin verilmiyor.  Milletvekilleri Muazzez Orhan, Murat Sarısaç, Sait Dede, Mensur Işık ve Şevin Coşkun’un eylemi devam ederken, çekim yapmak isteyen gazeteciler darp edilerek görüntülerinin silinmesi istendi.  
 
Vekiller sosyal medyalarında canlı yayın yaptı
 
Vekillere destek olmak için toplanan kitleye ise “5 gündür yaptığınız basın açıklaması kanunlara aykırıdır. Kendi binalarınız da açıklamalarınızı gerçekleştirin" şeklinde anons yapıldı. 
 
Polisin gazetecileri engellemesine karşın vekiller sosyal medya hesaplarından canlı yayın yaptı. HDP’li vekil Murat Sarısaç, istekleri yerine getirilinceye kadar alanlarda olacaklarını belirtti. Sait Dede ise “Alındığımız çember AKP’nin Türkiye'ye eylem özetidir. Bu çember sadece Van, Mardin, Amed için değil bu çember hukuk sorununu rafa kaldırmıştır. Bu çemberi bırakın Türkiye kendi hukukunu tanımıyor" dedi. Sait halka çağrıda bulunarak "Türkiye'ye sesleniyorum eğer buna susarsanız yarın bu adam her yeri saracak" dedi.
 
Vekillerin oturma eylemi polis ablukasında devam ediyor.