Diyarbakır’dan Türkiye halklarına: Sandık iradesine sahip çıkalım

  • 09:03 28 Ağustos 2019
  • Siyaset
DİYARBAKIR - Kayyım atanmasına karşı 10 gündür alanda halkla beraber direnen HDP’li vekil Feleknas Uca ve SKM üyesi Satiye Ok, zulme karşı bir direniş yürütüldüğünü belirterek, “Türkiye halklarının demokrasi gaspına karşı sesini çıkarması gerekiyor. Sandık iradesi ve demokrasi yok sayılıyor” çağrısında bulundu. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 31 Mart seçimlerinde yüksek oy oranlarıyla kazandığı Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasının ardından başlayan eylemler sürüyor. Kesintisiz eylem kararı alan HDP, 10 gündür halkla beraber alanlarda, sokaklarda. Katılım ise her geçen gün artıyor ve büyüyor. HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, direnişe halkın öncülük ettiğini belirterek, hiçbir gücün bu direnişi kıramayacağını söyledi. 
 
‘Zulme karşı bir direniş yürütülüyor’
 
2016 yılında atanan kayyımları hatırlatan ve halkın 31 Mart seçimlerinde HDP’yi seçtiğine işaret eden Feleknas, “Bu ikinci kayyım atamasıdır ama bu kez daha farklı. Halk bu kez kabul etmiyor. Halk çok büyük bir direniş sergiliyor. Kimse kayyımı kabul etmiyor ve istemiyor. Herkes kayyımın gitmesini istiyor ve tüm saldırılara karşı direniyor. Her gün yeni bir baskı ve saldırı yöntemi ile karşı karşıya kalıyoruz. Hem halk olarak hem de parti olarak bu darbeleri, saldırıları artık kabul etmiyoruz ve asla karşısında susmayacağız. Gençlerimiz, beyaz tülbentli annelerimiz, kadınlarımız burada günlerdir kayyıma karşı mücadele ediyorlar. Çocuklar bile kayyımı ‘adaletsizlik’ olarak görüyor. Zulme karşı bir direniş yürütülüyor. Eskiden polis kitleyi ya gözaltına alarak ya da biber gazıyla dağıtırdı ama artık öyle değil. Gözaltılar, biber gazları, coplar hiçbir şey halkın direnişini kıramıyor” dedi.
 
‘Bütün dünya hukuksuzluk olduğunu biliyor’
 
Diyarbakır’da her yerin abluka altında olduğunu ifade eden Feleknas, bütün vekilleri ile halkın içinde olduklarını kaydetti. Feleknas, “Bu sadece halkımızın değil, bizim de mücadelemizdir. İl binamız yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı, vekillerimiz darp edildi. Herkes, bütün Türkiye, bütün dünya bunun hukuksuz olduğunu biliyor ve biz asla susmayacağız. Asla geri adım atmayacağız. Eşbaşkanların dosyaları olduğu için kayyım atadıklarını söylüyorlar. Bu ülkede dosyası olmayan insan mı bıraktılar? Herkesin davası var, soruşturması var, dosyası var. Bu siyasi bir karardır, bunu biliyoruz. Bu siyasi kararı asla kabul etmeyeceğiz. Kazanan halkımız olacaktır. Gün direnme ve mücadele etme günüdür. Vekilleri darp ederek, halka saldırarak, gözaltına alarak, engellemeye çalışarak bu direnişi kıramayacaklar. Yaptıkları hukuksuzluktur, yaptıkları gasptır” diye konuştu. 
 
‘Kürt halkından intikam alma operasyonudur’ 
 
Halkın iradesine darbe yapıldığının altını çizen Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) MYK üyesi Satiye Ok da, günlerdir süren direnişte yer alıyor. Kayyımın hukuka, yasaya, demokrasiye karşı yapılmış bir darbe olduğunu vurgulayan Satiye, “Kürt halkının kazanımlarına yapılmış bir darbedir. Kürt halkından intikam alma operasyonudur. Kayyımların daha önceki icraatlarını da biliyoruz. Seçilen eşbaşkanlar, tüm yolsuzlukları kamuoyunun gözleri önüne serdi. Belediyeleri borç batağına batırmış ve öyle gitmişlerdir. Bu halkın hakkı olanı saraylara yatırmışlardır. AKP bu karneyle nasıl yeniden kayyım atayabiliyor, bunu anlamak zor” dedi. 
 
‘Türkiye halkları demokrasi gaspına ses çıkarmalı’ 
 
Bu irade gaspına karşı özellikle kadınların büyük bir irade ortaya koyduğunu ve sokakta direndiğini belirten Satiye, “Bizim olanı almak için alandayız. Bu iradeyi hırsızlara teslim etmeyeceğiz. Halk çok kararlı, inançlı. AKP bir an önce bu yanlıştan dönmelidir ve halkın olanı halka geri vermelidir. Türkiye halklarının demokrasi gaspına karşı sesini çıkarması gerekiyor. Sandık kendi iradesini seçti ve şu an bu demokrasi yok sayılıyor” ifadelerini kullandı.