HDP sivil itaatsizlik eylemlerini yaygınlaştıracak

  • 09:07 28 Ağustos 2019
  • Güncel

Habibe Eren

ANKARA - HDP dün gerçekleştirdiği MYK toplantısında kayyım politikasına karşı bir dizi eylem planladı. Sivil itaatsizlik eylemlerini zenginleştirmeyi önüne hedef koyan HDP, uluslararası diplomasi ayağını da hızlandırma kararı aldı.
 
İçişleri Bakanlığı kararıyla 19 Ağustos’ta Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı ve Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk görevlerinden uzaklaştırılarak yerine kayyım atanması üzerine HDP öncülüğünde bölgede ve birçok ilde gerçekleştirilen eylemler devam ediyor. HDP’nin dün gerçekleştirdiği Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında kayyım atamalarına karşı kimi planlamalar çıkarıldı.
 
Kesintisiz eylem kararı 
 
HDP MYK’si, ikinci kez atanan kayyımlara karşı adalet nöbetleri, sivil itaatsizlik ve oturma eylemleri gibi eylemsellikler başta olmak üzere birçok demokratik ve meşru eylem biçimlerini tartıştı. Yürütülen tartışmalar sonucunda “kayyım politikasına karşı kesintisiz eylem yapmaya devam etme” kararı alındı.  
 
Yol ve yöntem tartışıldı
 
Kayyım atamaları sonrasında nasıl bir yol izleneceğine dair yol ve yöntemleri tartışan HDP,  sivil itaatsizlik eylemlerinin geliştirilmesi ve tartışılan eylemselliklerin hangilerinin hayata geçirebileceğine dair önerileri değerlendirdi.
 
Meclis faaliyetleri kayyım çerçevesinde yapılacak
 
1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Diyarbakır, Van, İstanbul ve İzmir gibi dört büyük kentte yapılacak mitinglerde kayyım atamalarına dikkat çekilecek. Diğer illerde de barış taleplerinin dile getirilmesi için, etkinlikler mevcut planlama dahilinde olacak. Meclis’in açıldığı döneme ilişkin ise bütçe görüşmeleri ile beraber Meclis’teki çalışma takvimi de kayyımla mücadele çerçevesinde yürütülecek. Sivil toplum kurumları (STK) ve siyasi partilerle kayyımla mücadele zemini çerçevesinde ziyaretlere devam edilecek.
 
HDP Gençlik Meclisi’nin ise otobüslere parasız binme, ücret ödememe gibi sivil itaatsizlik eylemleri devam edecek. Bölgede başta Diyarbakır olmak üzere Mardin ve Van’da rutinleşen oturma eylemleri devam edecek. Kesintisiz eylem kararı alan HDP, yerellerde de sivil itaatsizlik eylemlerini zenginleştirmeyi önüne hedef olarak koydu. Bu kapsamda kurumları, aydınları ve halkı da kapsayan üç aşamalı imza kampanyası başlatacak. Barış balonları uçurma gibi çeşitli eylemler de planlama dahilinde.
 
Ayrıca birkaç gündür kayyımın ne olduğuna dair, kayyımın israf ve yolsuzluklarına karşı teşhir edici sosyal medya çalışmaları devam edecek. 
 
Uluslararası diplomasi güçlendirecek
 
HDP ayrıca bu çalışmaların uluslararası diplomasi ayağını da hızlandırdı. Bu kapsamda Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Parlamentosu (AP) gibi kuruluşlarla temas kuracak.
 
HDP MYK toplantısında bütün seçenekleri tartışırken, kayyım politikasının devam etmesi durumunda seçim ve sandıkla ilişkisi değerlendirildi. “HDP’siz Türkiye’nin fotoğrafı nedir, neye yol açar” gibi konuları muhalefet partileri ile değerlendirme kararı alındı.
 
Eşbaşkanlık için mücadele hattı
 
Kayyıma gerekçe olarak gösterilen eşbaşkanlık mekanizmasına ilişkin ise kadına özgün kadın temsiliyeti açısından mücadele hattı belirlenecek. Tüm bunlarla birlikte yerlerine kayyım atanan belediye eşbaşkanları önümüzdeki perşembe günü İstanbul’da uluslararası alandan ve Türkiye’den basın çalışanları ile bir araya gelecek.