Koğuş arkadaşları kan kusan Mevlüde için açlık grevinde

  • 09:08 29 Ağustos 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan yüzde 86 engelli ve kan kusmaya başlayan Barış Annesi Mevlüde Başdaş, tek kişilik hücrede tutulurken, koğuş arkadaşları serbest bırakılması için açlık grevi eylemi başlattı. 
 
Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Bagok Dağı kırsalında yapılan “canlı kalkan” eylemine katıldığı gerekçesiyle 4 yıl 2 ay hapis cezası verilen 62 yaşındaki Barış Annesi Mevlüde Başdaş’ın yaşadığı sağlık problemleri cezaevi koşullarında daha da kötüleşiyor. Cezası Yargıtay tarafından onanan Mevlüde, Ekim 2018’de gözaltına alınarak, İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti. Antalya Akdeniz Üniversitesi ve Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden yüzde 86 engelli raporu bulunan Mevlüde, tutulduğu cezaevinde kan kusmaya başlaması üzerine hastaneye kaldırılarak, tedavi altına alındı.
 
Kan kusan Mevlüde tek kişilik hücrede
 
Annesinin sağlığı ile ilgili konuşan Metin Başdaş, ilk olarak böbrek nakli olduğunu, tansiyon, şeker ve kalbinden iki damarında sıkıntı olduğunu kaydetti. Metin, “Annem cezaevine girdikten sonra astım rahatsızlığı da oldu. Şimdi ise her sabah kan kusuyor ama öyle birkaç damla değil neredeyse bir su bardağı kadar kan kustuğu söylendi. Sabah hastaneye akşamda cezaevine tek kişilik hücreye götürülüyor. Hastanede yer olmadığı söyleniyor. Bugüne kadar hastanenin sadece iki tahlil yaptığını biliyoruz. O tahlillerin sonuçları da bize bildirilmedi. İyi mi kötü mü onu da bilmiyoruz. Verem şüphesi taşıyor fakat sabah hastaneden alıp o kirli hücreye getiriliyor. Yine mikrop kapıp tekrar hastaneye götürülüyor. Zaten hücrenin kendisi ölüm gibi. Annem hem hasta hem de yaşlı olduğu için ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor. Ne konuşabiliyor nede oturup kalkabiliyor. Hücreden çıkarılsın” diye belirtti. 
 
‘Ölüm haberi gelecek diye bekliyorum’
 
Abisinin görüşe gittiğini aktaran Metin, annesinin tek kişilik hücrenin hastalıktan daha ağır geldiğini söylediğini belirtti. Metin, “Madem devlet bakamıyor annemi bize versin biz gereken tüm tedaviyi yaparız. Biz onlardan çok daha iyi yaparız. Saydığım tüm hastalıklarının raporu da var. Her an ölüm haberinin gelmesinden korkuyorum. 14 gündür annem hücrede, okuma yazması yok, verilen ilaçları ne zaman kullanacağını bilmiyor. Bu konuda HDP’li vekiller bize çok yardımcı oldu, buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Aynı zamanda İnsan Hakları Derneği’ne de teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
 Koğuş arkadaşları açlık grevi eylemi başlattı
 
Devletin kendi yasalarına dahi uymadığına dikkat çeken Metin, neden kanunların çıkarıldığını sordu. Koğuş arkadaşlarının annesi için 5 gündür açlık grevi eyleminde olduğunu ifade eden Metin, “O da abim iki gün önce görüşe gitti öğrendik. Keşke buna gerek kalmasaydı” diyerek annesinin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.