‘Madem belediyeler gasp edilecekti neden seçim yapıldı?’

  • 09:02 31 Ağustos 2019
  • Siyaset
VAN - HDP’li üç büyükşehir belediyesine kayyım atanmasına “Madem gasp edilecekti neden sandık kuruldu, neden seçim yapıldı?” diye tepki gösteren kadınlar, “Belediyelerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi. 
 
İçişleri Bakanlığı kararıyla Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Van, Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasına karşı eylemler, 13 gündür devam ediyor. Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Sürmeli Mahallesi'nde yaşayan kadınlar, iradelerinin gasp edildiğini belirterek, “O zaman neden seçim yaptılar” diye sordu. 
 
‘Seçme-seçilme hakkımız yok sayıldı’ 
 
Belediyelere kayyım atayarak en temel yurttaşlık hakları olan seçme ve seçilme hakkının yok sayıldığını belirten Fedile Duman, “Hükmet madem bu zulmü yapacak neden sandıklara gönderildik ve seçim yaptık. İnşallah bu halka zülüm ve haksızlığı yapanlar hiçbir zaman başarılı olmaz. Hem kayyımı atıyor halkın belediyesine hem de polislerle halka şiddet ve baskı uyguluyorlar” diyerek tepki gösterdi.  
 
‘Türkiye’de demokrasiden başka her şey var’
 
İktidarın sürekli demokrasiye atıf yaptığını ancak en antidemokratik uygulamaları hayata geçirdiğini dile getiren Hanife Kurt, “Ne yazık ki Türkiye’de demokrasiden başka her şey var. Halk her yıl seçim yapıyor fakat iradesi ayaklar altına alınıyor. Halkın varlığını tanımıyor ve yok sayıyor. Rabbim onlara izin vermesin. Biz Van halkı olarak kayyımı kabul etmiyoruz ve yaşadığımız sürece mücadele edeceğiz. İrademize her zaman sahip çıkacağız” diye konuştu.  
 
‘Bu süreçte CHP’nin HDP’ye destek vermesi gerekiyor’ 
 
Antalya’dan Van’a misafir olarak gelen Makbule Orhan da, CHP’nin bu süreçte HDP’ye destek vermesi gerektiğini söyledi. Makbule, “Kürt halkı ve HDP’liler olarak Antalya’da hepimiz CHP’ye oy verdik. Bizler sayesinde belediyeleri kazandılar. Daha önce AKP’nin yönettiği belediyeler hizmet vermiyordu. Bizler CHP’ye ses olduk ve kazandılar, şimdi ise sıra onlarda. Kürtlerin kazandığı belediyelere atanan kayyımları kabul etmemeleri gerekiyor ve karşı çıkmaları gerekiyor” dedi.
 
‘Allah bu zulmü kabul etmesin’ 
 
Nihari Kurt ise, önceki dönem atanan kayyımların belediyelerde yarattığı tahribata dikkat çekerek, şöyle dedi: “Daha önce de Van’da belediyeyi HDP almıştı ve yine gasp edilmişti. Halkın iradesini gasp etmek bu kadar kolay değil bizler belediyelerimize sonuna kadar sahip çıkacağız.”