Kadınlar renkleriyle 1 Eylül alanlarına akacak

  • 09:07 31 Ağustos 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - TJA bileşeni kadınlar, Van, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır'da gerçekleştirilecek 1 Eylül Dünya Barış Günü mitinglerinde mor ve beyaz kortejleriyle yer alacak. TJA aktivisti Rojbin Bor, Van’daki miting için “Eril zihniyete bir kez daha barıştaki ısrarımızı gösterelim” çağrısı yaptı.  
 
1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Diyarbakır, İzmir, İstanbul ve Van'da yapılacak mitinglere, Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde kadınlar beyaz ve mor kortejleriyle renk katacak. Van’da hazırlıkları devam eden mitinge TJA'nın daha önce birçok kentte startını verdiği “Değişim için sende ayağa kalk” kampanyası kapsamında oluşturulacak korteje, yüzlerce kadının katılımı bekleniyor. 
 
Miting için çalışmalarını hızlandırdıklarını belirten TJA aktivisti Rojbin Bor, kadınlara yönelik şiddetin hiçbir dönemde olmadığı kadar arttığını belirtti.  Kadına yönelik şiddet, katliam, taciz, tecavüz, çocuk istismarı ve doğa talanına karşı başlattıkları kampanyalarını aralıksız bir şekilde sürdürdüklerini kaydeden Rojbin, “Tüm baskı ve zulme karşı kadınlar örgütlü mücadelelerini her alanda yükseltmeli” dedi.
 
‘Kadınsız bir direniş eksiktir’
 
Van’da Valilik kararıyla getirilen yasaklarla Olağanüstü Hal’in (OHAL) sürdürüldüğünü dile getiren Rojbin, “Tüm engellemelere rağmen, bütün mahallelerde buluşmalarımızı gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Her kapıyı tek tek çalarak kadınlara dokunuyoruz. Mahallelerin yanı sıra kayyım atamalarıyla gerçekleştirilen irade gaspına karşı da kadınlar sokaktaki bütün etkinliklerde yerini alıyor. Direniş kadın olmadan eksik kalır. Yanı sıra 1 Eylül için düzenlenecek mitinge katılım çağrısı yapmayı programımıza aldık” ifadelerini kullandı. 
 
‘Mor ve beyaz ile kuşanacağız’
 
Kentte 1 Eylül’de düzenlenecek mitinge beyaz ve mor renkleriyle katılacaklarını vurgulayan Rojbin, “Tarihten bu yana beyazın karşılığı barış olduğu için, mor da kadını ifade ettiği için bu renklerle kuşanacağız. Kadın ve barış arasında güçlü bir özdeşlik var. Tarihten bu yana savaşın hiçbir yerinde kadın yer almadı. Katliamların yine öyle. Bunları yapan hep eril zihniyettir. Kadınlar barıştaki ısrarını tarih boyunca sürdürüyor. Bugünde kadınlar yine barışın öncülüğünü yapacaktır” diye konuştu.
 
‘Bir kez daha barıştaki ısrarımızı göstermeliyiz’
 
1 Eylül’de Perihan AVM önünde oluşturacakları korteje katılım çağrısı yapan Rojbin, şöyle dedi: “Renklerimizle, barışa olan ısrarımızla hiç olmadığı kadar kitlesel olmalıyız. O gün ‘Değişim için sende ayağa kalk’ pankartımızla eril zihniyete bir kez daha barıştaki ısrarımızı göstermeliyiz.”
 
İstanbul'da kadınlar Kartal'da buluşuyor
 
İstanbul’da da Emek Barış ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde Kartal Meydanı’nda 13.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek mitingde kadınlar yine kortejleriyle yer alacak. Kadın mücadelesi veren birçok kadın örgütü ve kadın hakları savunucusunun katılacağı kortej için toplanma alanı Kartal Ahmet Şimşek Koleji önü olacak. Saat 12.00’de bir araya gelecek olan kadınlar, miting alanına doğru yürüyüşe geçerek, şiddete, savaşa ve kayyımlara karşı sesini yükseltecek.
 
Kadınlar Diyarbakır'da kayyıma karşı yürüyecek
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), Tevgera Jinên Azad (TJA), 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla “Onurlu barış için demokratik çözüm” sloganıyla İstasyon Meydanı’nda miting düzenleyecek. Mitinge birçok kesimden katılımın olması beklenirken, TJA öncülüğünde kadın kurumları ile birlikte kortej oluşturularak mitinge katılım sağlanacak. Kadınlar Yenişehir ilçesine bağlı Ayhan Durağı’ndan miting alanına doğru saat 15.30’da kortej halinde, “Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz” şiarı ile kayyıma karşı yürüyecek.