Restorasyon yarım bırakıldı: Öğrenciler ve mahalleli tehlikede

  • 09:02 1 Eylül 2019
  • Yaşam
Gülistan Azak
 
MERSİN - Mersin’in Muradiye Mahallesi’nde bakımsız bırakılan tarihi evler, mahallelinin ve yakınında bulunan ilkokul öğrencilerinin yaşamını tehlikeye atıyor.
 
Mersin’in Muradiye Mahallesi 5105 Sokak’ta kendi haline bırakılan, çürümeye yüz tutmuş tarihi evler mahallelinin ve bitişiğinde olan Kayatepe İlkokulu öğrencilerinin yaşamını tehlikeye atıyor. Sit alanı olarak kabul edilen evlerin 2018 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları yarım bırakılmış durumda. İki katlı ve çoğunluğu ahşap olan evlerden kopmaya başlayan tahtalar, çatı kaplamaları ve çiviler tehlike saçıyor. Derme çatma direklerle ayakta duran evlerin içinde üreyen tarantulaların büyük korku oluşturduğu mahallede, belediyeye çağrı yapıldı.
 
‘Derhal çalışmaların başlamasını istiyorum’
 
Tarihi evlerin bulunduğu sokaktan geçerken korktuğunu belirten Sema Çiçek, “Derhal çalışmaların başlamasını istiyorum. Hemen evlerin bitişiğinde bir ilkokul var. Ben dahi buradan geçerken korkuyorum” diye konuştu.
 
‘Buradaki çocuklar hepimizin çocukları’
 
Tarihi evler için çalışmaların derhal başlatılması çağrısında bulunan Ferhan Ördek ise, “Bu çocuklar hepimizin çocukları. Onların zarar görmesini istemeyiz. Bu durum tehlike verici” uyarısında bulundu.
 
‘Çocuklar için harekete geçin’
 
Okulların açılmasına sayılı günler kaldığını anımsatan Ayşe Tufan, yetkililerden gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Ayşe, “Lütfen çekin ve yayınlayın. Kimse sesimizi duymuyor. Engelli çocuğum var. O nedenle böceklere karşı ilaç kullanamıyorum. Mahallemizde böcek ısırma olayları çok fazla. Komşumuz geçen sene ölümden döndü. Evlerin içi çöp dolu. Aynı zamanda zararlı alışkanlıklar edinenlerin uğrak noktası olmuş durumda. Yaşamımız büyük tehlikede. Mahalleyi bırakın, hemen yanımızda bulunan ilkokulda bulunan çocuklar için harekete geçin. Her sabah buradan korkarak geçiyorlar. Hatta kimi zaman onlara, ‘Siz gidin arkanızdan bakıyorum. Bir şey olmayacak, korkmayın ’ demek zorunda kalıyorum” diye konuştu.
 
‘Tarantula ısırdı, ölümden döndüm’
 
Mahalle sakinlerinden Tuncay, geçen sene tarantula tarafından ısırıldığını ve hastanede uzun bir süre tedavi gördüğünü belirterek şöyle konuştu: “Evlerle ilgilenen yok. Başımıza yıkıldı yıkılacak. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğünden gelen ekipler evlerin üzerine muşamba çekip, bir iki çivi çekip bıraktılar. Yapan firma kaçıp gitti. Bu paralar kimlerin cebine girdi, kimlere peşkeş çekildi? Bunu sormak zorunda kalıyor insan. Evleri mal sahiplerine bıraksalar yapılacak ama devlet müsaade etmiyor. Bari evlerin içini temizlesinler. İçeride üreyen zehirli tarantulalar geçen sene ayağımı ısırdı. Ölümden döndüm. Burası Mersin’in merkezi. Ben buna ancak rezillik derim."